Subiect: Mi-e rusine
View Single Post
  #48  
Vechi 17.11.2014, 14:28:19
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am vrut sa raspund ieri la mesaj, apoi m-am razgandit, dar vad ca unii au luat in seama ce spune Sora.
In primul rand spune asta pentru ca este un admirator al lui Basescu, primind si o decoratie de la acesta. Iar Basescu e cu mult mai corupt decat cei de acum. Deci nu din obiectivitate spune toate acestea.
Inainte sa comentez mesajul am citit cu amuzament ca anul acesta s-a castorit, la 98 de ani, cu cineva mai tanara cu 56 de ani. Cred ca a batut cateva recorduri.
Tot ce spune e gresit. El a prins perioada in care Patriarhul Miron Cristea a fost prim-ministru sau cand unii preoti faceau politica si simpatizau cu legionarii, de exemplu.
Dar, in zilele noastre, preotii nu mai pot face politica, dar pot spune ce vor despre politicieni, inclusiv sa arate pe cine sustin. Aiurea cu caterisirea si caderea din calitatea de preot.
Pai asa era inainte. Nu exista o linie intre Stat si Biserica, ci erau una. Fiecare avea rolul si menirea sa, dar nu erau divizate. In Romania, daca nu era domnitor, Patriarhul sau cel mai inalt iarah lua locul pana se gasea un inlocuitor. Sunt Sfinti care mustrau Imparatii in fata, etc. Asa cum f.multi Sfinti au fost si ostasi, iar Biserica nu a predicat niciodata impotriva ostasiei sau pregatirii militare a unui neam, din contra.
A fi politician, a face politica este ceva nobil. Ce se intampla in tara esta politicianism, nu politica. Eu cred ca nici nu mai stim exact cum trebuie sa fie un politician si care e treaba lui, nu mai stim nici care e treaba Bisericii.
Reply With Quote