View Single Post
  #331  
Vechi 12.07.2009, 20:31:25
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Intotdeauna o sa existe preoti care o sa cunoasca Sf Scriptura, pt ca insusi Mantuitorul spune: "Biserica mea, portile iadului nu o vor birui". Ti-am dat un exemplu clar mai sus. Daca un copil care inca nu a intrat in clasa intai, s-ar apuca sa invete de unul singur matematica, 1000 % ar intelege totul gresit. De aia are invatator, profesori. Asa e si cu intelesul Sf Scripturi, dar dumneavoastra sunteti atat de mandru incat nu puteti accepta sa va invete un preot. E incorect spus, sa studiem Sf Scriptura, ca nu studiem o stiinta, ci o taina. Sa citim Sf Scriptura, si cand avem nelamuriri, sa mergem la preot sa ne lamureasca.
Nu stiu de unde ati tras concluzia ca as fi asa de mandru incat sa nu accept sa ma invete un preot. Inca mai pastrez placuta impresie de la unele seminarii tinute de preotul Galeriu (Dumnezeu sa-l odihneasca). Am fost la unele seminarii organizate de ASCOR. Am ascultat cu placere unele prelegeri, prezentate la "Radio Ortodoxia", ale pr. prof. Vasile Mihoc. Dar, verific cu Sfanta Scriptura daca invataturile, venite de oriunde (de la preoti, de la pastori) sunt in armonie cu ce ne-a invatat Mantuitorul si Sfintii Sai Apostoli.

Din pacate, am intalnit si preoti care nu cunosteau Sfanta Scriptura. Se vedea limpede din ceea ce spuneau. Vreti sa ma las invatat si de acestia?

Folositi incorect cuvantul "taina". In Sfanta Scriptura (in Noul Testament) acest cuvant apare de vreo 17 ori. Dar, de fiecare data (cu 2 exceptii) se vorbeste depre "taina care va fost dezvaluita". Crestinul este dator sa cunoasca ceea ce i-a fost dezvaluit. Astfel, credinta lui va fi mai puternica.

Am fost neplacut surprins sa intalnesc crestini ortodocsi care nu cunosteau ceea ce ne-a fagaduit Dumnezeu, prin Domnul Iisus Hristos. Iar Sfanta Scriptura are ca tema principala aceasta Evanghelie (Veste Buna) plina de speranta. Sfintii Apostoli erau neobositi in a propovadui nadejdea noastra in Hristos.

Numai ca, unele biserici nu-si doresc ca omul sa cunoasca prea multe. In centru credintei lor ar fi numai Hristos (Singurul care ne poate salva), iar asta nu convine.

"Căci n-am avut de gând să știu între voi altceva decât pe Isus Hristos și pe El răstignit."(1 Corinteni 2:2)
Reply With Quote