Subiect: trup
View Single Post
  #6  
Vechi 20.08.2009, 14:33:45
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Of, dar mai rau decat faptul ca uneori conduce trupul mi se pare cand este dispretuita materia. Mi se pare cea mai grea lupta pentru om, armonizarea aceasta. Tot timpul o luam razna intr-un fel sau altul cand e vorba de asta. Ori sufletul e "sufocat" de materie ori materia de suflet. Tare ciudat.
Da, asa este. Exista si la noi in ortodoxie forme de pietate care dispretuiesc trupul, chiar daca teoretic spun altceva (ca le obliga totusi dogmele, de).
Cred ca intotdeauna echilibrul este ceva greu de obtinut. Viata este adeseori un fel de echilibristica pe o funie intinsa. Risti sa cazi cand la stanga, cand la dreapta.
Cred ca pur si simplu trebuie sa ramanem treji, si sa nu uitam ideile de baza.
Echilibrarea mai vine si cu casatoria. Cand esti tanar si necasatorit, e mai greu.
Cred ca Dumnezeu ne intelege si se uita cu drag la lupta noastra, si nu priveste cu atata asprime micile noastre caderi ca unii preoti sau unii frati ai nostri, in general.
Ma refer aici la aspectul sexual, caci sigur ca exista si alteaspecte legate de trup - foamea, setea, oboseala, slabiciunea, boala etc.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote