Subiect: Sfanta Liturghie
View Single Post
  #5  
Vechi 08.10.2012, 10:03:13
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Distanta nu ne poate impiedica sa participam impreuna la Sf.Liturghie, dar comuniunea deplina a participantilor la Liturghie sta in impartasirea cu Sf.Taine, impartasirea cu Sf.Cuminecatura.
Astfel, doi oameni care participa la Sf.Liturghie in aceeasi biserica pot sa nu fie intr-o comuniune deplina, tocmai din aceasta cauza.
Ca tot ati adus vorba de impartasanie...Am aflat si eu ca punctul central al Sf Liturghii este impartasirea cu trupul si Sangele Domnului si am urmarit cu interes toata slujba, asteptand cu emotie punctul ei culminant, impartasirea. Am fost insa uimita sa vad ca de Sf Potir s-au apropiat numai cativa copilasi, si aceia foarte mici. Intrebarea care s-a nascut insantaneu a fost: oare pentru ce au mai participat oamenii acestia la o slujba centrata pe Sf Impartasanie daca niciunul nu sa gasit vrednic sa se impartaseasca? Si oare cum s-o simti Hristos vazand ca Biserica Lui (care se considera si unica Biserica) nu mai este interesata in avea viata vesnica impreuna cu Hristos?

"Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi." (Ioan 6:53,54)

Citat:
În prealabil postat de ierompetru Vezi mesajul
Fara deasa impartasire cu Sfintele Taine, aceste cuvinte nu pot nici macar intelese, cu atat mai mult traite. Se vorbeste mult dar se face putin. Ne place sa admiram tot felul de expresii din astea, dar ramanem niste spectatori ai Liturghiei si ai experinetei harului in general.
Doamne ajuta-ne sa ne depasim!
Amin!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote