View Single Post
  #6  
Vechi 12.07.2010, 22:08:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Adevarul este ca si eu m-am intrebat acelasi lucru(ref la cele scrise pe cruci)dar m-am gandit ca este un fel de ,,aducere aminte" despre ce a facut in viata(dpdv profesional)cel decedat pt cei care citesc cele scrise acolo.Foarte interesant ceea ce spuneti.Trebuie sa fac rost de cartea citata de dvs.Va multumesc pt precizari.Cel de Sus sa fie alaturi de dvs.
O sa mai postez si semnificatia altor lucruri carora noi nu prea le dam importanta, crezand ca sunt doar obiceiuri, spre exemplu:

"Pentru ce scot pe morti din casa si din biserica cu picoarele inainte?
Pentru ca natura a dispus ca omul sa intre in lumea cealalta cu capul si sa iasa cu picioarele."

"Ce insemnatate are asezarea mainilor repausatului pe piept in forma crucii?
Asezarea crestinului pe pat, pe masa, pe catafalc, in sicriu... ne aminteste ca el a incetat a mai lucra, ca el doarme cu trupul somn vesnic, pana la invierea obsteasca, acoperit cu puterea Sf. Cruci. Mainile asezate pe piept in chip de rugaciune inseamna ca repausatul ii roaga pe toti mai intai sa il ierte, apoi sa se roage pentru iertarea pacatelor lui si odihna vesnica."

"Ce insemnatate au hainele noi, curate, cu care-i imbracat repausatul?
Hainele noi si curate cu care-i imbracat repausatul ne reaminteste ca Mantuitorul, dupa ce a murit si a fost coborat de pe Cruce, a fost infasurat cu giulgiu curat, nou, si pus in mormant. Aceasta mai insemneaza si innoirea noastra dupa invierea Mantuitorului."

"Pentru ce se stropeste trupul repausatului cu aghiazma?
Trupul repausatului se stropeste cu aghiazma mica, aratand dorinta casenilor, rudelor, prietenilor si cunoscutilor, ca sufletul repausatului sa se infatiseze sfintit la infricosata judecata particulara si universala."

"Pentru ce se pune lumanarea aprinsa in mana muribundului?
Lumanarea aprinsa se pune in mana muribundului pentru a arata ca viata acestui crestin, botezat si imbracat in Hristos, a fost o lumina pentru toti semenii sai. Ca el a urmat cuvantul Domnului: "Voi sunteti lumina lumii... asa sa lumineze lumina voastra inaintea oamenilor, incat sa vada faptele voastre cele bune si sa mareasca pe Tatal vostru Care este in ceruri... CA fiii luminii si ai zilei sa umblati... Dumnezeu este lumina. Daca umblam in lumina, precum El este lumina, atunci avem impartasire unul cu altul si Sangele lui Iisus Hristos, Fiul Lui, ne curateste pe noi dce tot pacatul" (Mt, 5, 14-16, Ioan, 8,12, I Ioan, 1, 5-7). Credinciosii vad in lumanarea aprinsa din mana luminatului muribund Lumina lui Hristos care lumineaza tuturor. Vad lumina cea adevarata care lumineaza pe tot omul ce vine in lume, in lumea Imparatiei Sale, vad pe Cel ce a zis si zice pururea in Evanghelia Sa: "Eu sunt Lumina lumii. Cel ce-Mi urmeaza Mie nu va umbla in intuneric, ci va avea lumina vietii" (I Ioan, 1,2, Ioan, 8,12, II Cor., 4, 4-6). VAd lumina din lumina lui Hristos. Lumanarea aprinsa in mainile muribundului arata ca el trece la cele vesnice impreuna cu Hristos, avand cu el lumina vietii vesnice pe care a primit-o de la Sf. Botez. Viata pamanteasca a crestinului inceputa cu Hristos se sfarseste tot cu El, pentru a se prelungi in ceruri, langa EL. Lumanarea aceasta ne reaminteste pilda celor zece fecioare, care au intampinat pe Mirele lor luminat, in miezul noptii."

Va urma.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote