Subiect: Spovedanie
View Single Post
  #7  
Vechi 29.07.2007, 00:11:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirc
Am luat hotararea sa ma spovedesc si eu, acum la 32 de ani si cred ca ar fi prima spovedanie nascuta din vinovatie. Cred ca m-am mai spovedit pana acum, dar nu mi-aduc aminte, cand eram mic, ceva acolo... cu toata lumea, la gramada, parinte am pacatuit si gata. Poate imi spune si mie cineva cum se procedeaza, daca trebuie sa tin post, sau poate cunoasteti un duhovnic adevarat, n-as vrea sa ma duc la un "preot de cartier". Sau, ma rog, intelegeti ce vreau sa spun.
O hotarire foarte inteleapta venita din partea ta, care iti va usura mult din povara pe care o poarta sufletul tau. Te rog sa primesti citeva scurte sfaturi : cauta un duhovnic fie la o biserica de langa tine sau la o manastire. Lasa-ti timiditatea la o parte si ia-ti inima in dinti cum se spune. Vezi ca tot pe la biserici gasesti carticele "Indrumar pentru Spovedanie", unde vei gasi tot ce te intereseaza, cu lux de amanunte. Incearca sa ti post miercurea si vinerea si sa incepi sa citesti rugaciuni si acatiste pe care le gasesti tot la biserici in Cartea de Rugaciuni, cu explicatiile de rigoare. Este bine ca in casa sa ai o candela pe care sa o aprinzi seara , indicat sa ai un coltisor al tau cu o iconita ( sau mai multe) si o candela . Nu cere o investitie mare, dar sint tare de folos. Inainte si dupa spovedanie sa citesti rugaciunile speciale pentru spovedanie. Eu cel putin te indemn sa faci acest important pas, cu inima deschisa si cu mult curaj, vei vedea schimbarea in bine care se va produce in tine si care te va indemna spre pocainta. Drumul nu-i usor ,dar satisfactiile sint imense. DUMNEZEU SA TE LUMINEZE ! +
Reply With Quote