View Single Post
  #8  
Vechi 18.09.2012, 01:53:33
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul


Între Icoanele rare ale Maicii Domnului, este sărbătorită în data de 8 septembrie, la Kiev, Icoana „Sofia" („Sophia", a „Înțelepciunii lui Dumnezeu"). Subiectul acestei icoane, insuficient analizat până în prezent, este reprezentat printr-o biserică zidită pe șapte stâlpi, în centrul căreia se află Maica lui Dumnezeu, cu Pruncul – Înțelepciunea întrupat.
Înțelepciunea, arătată încă din Vechiul Testament ca o persoană - a fost identificată, în timpurile Nou Testamentare, cu Hristos.

La Pildele lui Solomon se spune: „Înțelepciunea și-a zidit casă rezemată pe șapte stâlpi, a înjunghiat vite pentru ospăț, a pregătit vinul cu mirodenii și a întins masa sa. Ea a trimis slujnicele sale să strige pe vârfurile dealurilor cetății: Cine este neînțelept să intre la mine!, și celor lipsiți de buna-chibzuială le zice: Veniți și mâncați din pâinea mea și beți din vinul pe care eu l-am amestecat cu mirodenii. Părăsiți neînțelepciunea ca să rămâneți cu viață și umblați pe calea cea dreaptă a priceperii!" (Pilde 9, 1-7 ș.u.) În Noul Testament se precizează: „Dar pentru cei chemați, și iudei, și elini: pe Hristos, puterea lui Dumnezeu și Înțelepciunea lui Dumnezeu". (I Corinteni 1, 24).
http://www.ortodoxia.md/component/co...icii-domnului-
Așa-zisa "icoană" Sophia din imaginea de mai sus este o interpretare artistică renascentistă (începutul sec al XVII) pictată în scurta perioadă când catedrala din Kiev s-a aflat sub ocupație greco-catolică. Pe stânga, treapta a doua, se și observă un papă cu mitră postgregoriană pe cap.

Bizantinii ar fi intrat în criză iconoclastă dacă vreunui smintit îi trecea prin cap să picteze o asemenea blasfemie vizuală la Contantinopol.

În fine, e treaba voastră ce postați pe-aici, dar nu uitați că nu există ortodoxie curată fără icoană curată. În cazurile astea inocența zelului și "intenția bună" a celui care postează sminteli artistico-gnostice nu mai sunt scuze valabile.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 18.09.2012 at 02:05:15.
Reply With Quote