View Single Post
  #309  
Vechi 31.01.2014, 11:19:07
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dragă Fani, îi primim cu drag pe toți ceilalți de alte confesiuni, dar cu o condiție: să accepte adevărul de credință regăsit întreg în ortodoxie. Noi nu avem ce negocia cu ei, Adevărul nu se negociază, ci se propovăduiește așa cum avem poruncă.

O profesoara americana i-a transmis unui preot ortodox dorinta papei de a-i invita pe parintele Paisie si parintele Porfirie la Vatican. Raspunsul amandurora a fost urmatorul:

”Nu, nu putem merge, fiindca Biserica Catolica si papa nu sunt pregatiti. Sunt stapaniti de mult egoism. Nu numai ca vor sa ne supuna, ci nu cred ca noi detinem adevarul. Nu e nevoie sa mergem. Mai bine sa ajutam la rezolvarea acestei probleme prin rugaciunile noastre“
Da, pentru ca nu era carisma lor si nu era pentru nivelul lor (foarte ridicat) sa vorbeasca cu acel papa. Ei puteau sa vada ca nu ar fi folosit.
Dar entru altii poate fi diferit si dialogul poate aduce roade.

Mai adaug pe lista celor care sunt angajati in dialogul ecumenic pe mitropolitul Anastasie al Albaniei, care a scris cateva carti publicate si pe romaneste. El a scris mai mult despre misiune si dialogul cu alte religii, pt ca a fost angajat in misiunea ortodoxa din Africa. Dar a participat si participa si la intalniri ecumenice.
Un misionar adevarat, chiar cand sta printre cei de alte religii, mai intai cauta sa ii cunoasca sa ii inteleaga, sa aprofundeze cultura lor, si le spune cu dragoste cum este ortodoxia. A se vedea in cartile lui. Si in viata sfantului Nicolae din Japonia, cel care a facut misiune acolo in sec. al 19lea.
Cu atat mai mult cand este vorba de ceilalti crestini cred ca apropierea mai mare ar trebui sa ne faca sa ne apropiem de ei cu mai putin triumfalism. Adevarul triumfa in alt fel, nu prin declaratii de genul 'sunteti eretici si nu avem partasie cu voi dupa canoanele noastre'. Adevarul nu se negociaza, dar se traieste si se comunica in mod crestin.

Totusi, la poblemele legate de dificultatea pe care o avem de a primi credinciosi veniti din alte culturi nu mi-a raspuns nimeni. Eu cred ca la asta trebuie sa lucram inainte de a ne izola de dialogul ecumenic cum propun unii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote