View Single Post
  #102  
Vechi 24.06.2014, 00:05:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Și primești reminder să-ți achiți partea lipsă.
Asta imi aminteste de cele vreo 5 luni petrecute in SUA, cand unul dintre cele mai amuzante lucruri pe care le-am intalnit era limbajul emigrantilor romani.
Astfel, ei se deplasau cu saboiul. Dupa o vreme, m-am lamurit saboiul e un mijloc de locomotie care circula pe sub pamant. E sub-way-ul in argoul ameromanilor.

Din aceeasi categorie ar fi si "Ghiță a trecut pe pușcar". Adica push-car, vinde hamburgari dintr-un fel de roaba modernizata si adaptata nevoilor alimentatiei publice.

Acuma, ca sa revin la cestiune, chestia cu "reminderul" e draconica. In Ro nu s-a ajuns pana acolo. Poate fiindca cu avem nici "pledge". Mecanismul e mai simplu: fiecare isi calculeaza cat are de dat si da, de obicei o data pe an (sau nu da, ca se mai intampla). Proiectul de Buget se calculeaza istoric, pe baza veniturilor anului precedent. Nu zic, daca ar fi "pledge", calculul s-ar face mai precis. Dar, sincer, nu vad posibila introducerea unei asemenea practici la noi. Va dati seama ca primii care ar sari in sus ar fi ziaristii. Titluri: "popii umbla cu plicuri". "Tranzactii in fata altarului". "Metode de multinationala in sfintele lacasuri". "Unde esti tu, Tepes Doamne ?" etc, etc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 24.06.2014 at 00:26:16.
Reply With Quote