View Single Post
  #109  
Vechi 25.06.2014, 05:30:10
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Ambele biserici la care merg eu aparțin de OCA - care este autocefală. http://oca.org/about/mission-vision
Cea românească - de ROEA, adica Episcopia Română a Americii.
Iar cea americană - de Dieceza de New York și New Jersey.

La biserica românească majoritatea banilor se duc pe mortgage cca $3000/lună, plus salariile preoților cca $1000/ fiecare și alte cheltuieli administrative, lucrări de construcții, etc.. Biserica americană este de fapt o mănăstire cu statut de catedrală - clădirea este achitată din câte am înțeles, și o parte a cheltuielilor se duc pe salariile preoților și diaconilor (sunt vreo 5-6 dacă nu mai mulți), plus cheltuieli administrative, dar cred că cea mai mare parte se alocă pentru acțiuni de caritate.

Eu cum vreau să merg la amândouă, trebuie să împart banii ca atare și exclus să aloc 4% pentru fiecare. :) De fapt acest procent este doar o sugestie (din partea celor de la catedrală), că nimeni nu declară la biserică ce salariu are ca să știe preotul dacă dai sau nu suma corectă. Și mă îndoiesc că sunt care dau acest procent - căci la o familie care câștigă salariul mediu x 2 pers ar însemna să dea $4,000/ an. Ceea ce este mult într-adevăr. Sunt vreo 10 care dau peste $3000/an, oameni de afaceri, avocați, etc. dar aceia cu siguranță câștigă mult mai bine decât salariul mediu.

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Pai banii din plic, acopera botezul/inmormantarea/casatoria? Se dau acei bani la saracii Bisericii? Din nou, intreb din curiozitate.
Nu acoperă. Pentru ocaziile respective sunt niște taxe fixe (în jur de 300 dolari), care se achită separat atunci când e cazul.
Da, se dau bani la săraci, inclusiv la enoriași săraci care să zicem n-au bani de înmormântare - se știe că un loc la cimitir aici e f. scump, în jur de 4.000 de dolari. Chiar cunosc personal un astfel de caz petrecut recent.

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nu stiu daca OCA are de dat lectii BOR-ului. Are si BOR problemele ei, dar OCA este f.protestanta. Nu zic de preotul x sau parohia y, ci in general. Din ce am auzit la radio, din ce am citit in cartile lor, ce am vazut.
Nu sunt de acord că OCA e protestantă. Mulți americani convertiți sunt mai ortodocși în spirit și în faptă decât ortodocșii noștri. Iar lecții ar putea să ia și BOR - de ex. episcopul nostru de NY și NJ este foarte smerit și își dă tot salariul pentru cauze de binefacere. As vrea să știu dacă în România există un astfel de caz.

Last edited by mirela.t; 25.06.2014 at 08:14:29.
Reply With Quote