View Single Post
  #10  
Vechi 02.07.2015, 03:03:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Non sequitur. Preopinentul intrebase daca exista dovezi ca remediile homeopatice functioneaza. Raspunsul "la dilutii inalte nu mai exista nicio molecula de substanta activa" nu are legatura cu intrebarea. Inca o data: intrebarea era daca exista (sau nu exista) dovezi ca functioneaza.
Pai cum ai spus, nu s-a ajuns inca acolo.

Citat:
In ceea ce priveste asocierea homeopatiei cu vrajitoria, asociere pe care am observat-o la multi ortodocsi: nu au legatura. Vrajitorie e atunci cand se apeleaza, constient sau inconstient, la spirite rele. Vrajitoria lucreaza cu simboluri (raporturi directe intre semnficant si semnificat), de exemplu se inteapa papusi care au o asemanare cu individul pe care dorim sa il distrugem. Nimic din toate acestea in privinta homeopatiei.
Asta cu vrajitoria = papusi intepate cu un ac, sunt povesti de adormit copiii.
Vrajitoria tine de o anumita gandire magica.

Ca o paralela la ideea intepatului papusii, oare ideea ca gestul agitatului unor sticlute cu apa chioara o transforma intr-un medicament, nu tine de acelasi gen de gandirea magica?


Citat:
Si nici inchizitia, nici succesoarea ei, Congregatio pro Doctrina Fidei nu a dat niciodata vreun verdict de vrajitorie pentru vreun caz de homeopatie si nici nu a condamnat homeopatia in vreun fel.
Dar asupra fumatului? Sau drogurilor?

Citat:
Nici Biserica Ortodoxa, prin magisteriul ei (episcopii) nu am auzit sa fi condamnat homeopatia drept practica vrajitoreasca. In schimb am auzit ca ea ar fi condamnata de opiniile private ale unor calugari ortodocsi, care pesemne ca n-au inteles despre ce e vorba si sunt iuti la a condamna multe alte lucruri inainte de a le pricepe.
Nici fumatul sau drogurile dar asta nu inseamna ca nu sunt paguboase pentru trup si suflet.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote