View Single Post
  #23  
Vechi 25.11.2011, 16:48:04
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

Citat:
Īn prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
E vorba de unii dintre cei mai indragiti sfinti marturisitori:
Sfantul Maxim Marturisitorul, caruia ptr indrazneala de a se impotrivi imparatului si a indemna si pe altii la marturisirea dreptei credinte i s-a taiat limba si mana dreapta Si ucenicul sau, sfantul Anastasie, care a patimit la fel.
Mi s-a parut extraordinar faptul ca era un om impotriva unui sistem. Fratii sai, episcopi, preoti si calugari l-au judecat, l-au batut crunt, cu toate ca era un batranel respectabil care avea 75 de ani reprosandu-i cu dispret"Ce crezi ca numai tu o sa te mantuiesti?"
Si sfantul a refuzat sa se impartaseasca cu ereticii.
Asemen asa bine seamana situatia cu cea contemporana. Cati ierarhi, preoti, calugari nu imbratiseaza ecumenismul? Totusi si azi mai sunt"Sfanti Maxim", care isi mai ridica glasul si striga. dar acestia, la fel ca si sfantul Maxim sunt considerati nebuni, lipsiti de dragoste, in schisma cu BO.
Ai raspuns cum as fi raspuns si eu!...
Dar in cartea de IBU (material de seminar de la Fac. de Teologie) sunt evidentiati ca principale victime Sfantul Maxim Marturisitorul :) si Papa Martin.
Papa Martin, dupa dezbaterile cu Sfantul Maxim, a convocat (dupa aparitia decretului imparatului Constantin II) sinodul din Lateran unde a fost combatuta erezia monotelista. Nu imi este insa clar care a fost soarta suveranului Pontif in urma pedepsei imparatului.
Poate cineva dintre fratii catolici sa ne dea o mana de ajutor aici? (informatii suplimentare)

Cat despre Sfantul Maxim, intr-adevar a luptat singur impotriva, practic, unei crestinatati intregi (multi dar debusolati) si ... a invins! Ca dovada, zic eu intru folos duhovnicesc, ca omul care este cu adevarat iubit de Hristos, se afla mereu in majoritate, chiar impotriva lumii intregi de-ar lupta!
Reply With Quote