View Single Post
  #183  
Vechi 20.10.2014, 11:22:21
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si totusi, care este adevarul, ce zice Biserica despre Creatie si cum se explica si prin stiinta? Pentru ca daca Biserica are dreptate, stiinta ar trebui sa confirme acest lucru.
Stiinta s-a opus credintei inca de la inceputurile stiintei. Stiinta nu va confirma nicicand varianta Bisericii Ortodoxe referitoare la Facerea lumii, nici macar daca argumentele bisericii ar fi evidente si cele ale stiintei ar fi evident pline de ridicol. Cine crede ca va fi "pace" si ca cele doua tabere se vor "intelege" pana la urma este bolnav de naivitate.

Pana la urma tine de "credinta". Unii cred ca suntem rodul intamplarii si rezultatul unui accident chimic iar altii cred ca nimic nu este intamplator si ca totul se face cu voia lui Dumnezeu. Unii pun la baza matematica si teoria probabilitatilor, altii pun la baza Biblia si credinta in Dumnezeu.

Pentru Stephen Hawking matematica este echivalentul lui Dumnezeu. El se inchina la matematica din pacate.

Pentru ortodocsi Adevarul este unul singur, dupa cum a spus Iisus Hristos: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata"

Last edited by AlbertX; 20.10.2014 at 11:52:47.