View Single Post
  #2  
Vechi 25.08.2020, 22:06:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Nu știu dacă se poate, nu cred că vor vrea cultele, la penticostali nu se pun cununi în cap, nu se înconjoară masa la Isaia dănțuiește, citesc pastorii niște psalmi și niște rugăciuni de binecuvântare în fața adunării plus o scurtă cuvântare, nici petrecerea de nuntă nu prea se face cu muzică populară, iar la mese știu că se servesc sucuri bune, fresh, în loc de alcool, cel puțin așa îmi aduc aminte de la nunta unor cunoștințe.

Având în vedere că și femeile ortodoxe când se căsătoresc la alte culte creștine preiau religia soțului, ar trebui și soția să preia religia ta, de obicei femeia urmează religia soțului, dar și tu ar trebui să cunoști bine ortodoxia și să fii foarte moral ca să convingi o femeie din alt cult să urmeze ortodoxia.

Altfel la starea civilă, statul laic nu cere religia, ci doar doi martori, buletinele, o programare din timp.

De ce nu te-ai rugat foarte mult să-ți scoată Dumnezeu în cale o soție ortodoxă ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote