View Single Post
  #2  
Vechi 31.08.2009, 21:43:26
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flyaway9112002 Vezi mesajul
Buna tuturor,

As avea mare nevoie de un sfat.Sunt cu prietenul meu de 1 an impreuna si mi-a propus sa ne mutam impreuna.Eu am vrut sa stiu de ce vreau doar "casatorie de proba".El mi-a zis ca mai are nevoie timp, ca nu se simte pregatit,ca ce vreau eu?sa mergem acu' in momentul asta sau maine?ca fac presiuni si asa mai departe.Intr-un an,doi insa , imi cere doar timp si se uita cu ochii lui mari si albastri la mine.Problema mea e ca il iubesc tare mult si el ma iubeste,dar nu vede lucrurile asa ca mine;crede in Dumnezeu DAR considera ca multe dintre canoanele bisericii sunt invechite.Eu nu pot sa-i schimb parerea, stiu doar ca il iubesc si nu vreau sa-l pierd.Dar mi-e frica ca voi accepta sa ma mut cu el si casatoria nu se va ma intampla.A mai fost cineva in situatia asta?Ce sa fac? Vine impreuna cu mine la Biserica duminica,dar imi tot zice ca nu o face decat pentru ca vede ce fericita sunt cand vine cu mine.Un sfat,o vorba orice m-ar ajuta.Ma simt rupta in doua!


Va multumesc si Doamne Ajuta !
1. Ai duhovnic? L-ai intrebat ce sa faci? Trebuie sa faci ce zice el.
2. Daca ai ceda si te-ai muta cu el, ai fi mai fericita? Care ar fi pretul pe care trebuie sa-l plateasca constiinta ta doar pentru ca el nu este pregatit? Oare ar fi mai pregatit atunci cand va vedea cu adevarat grutatile unui trai in doi sau doar se va speria si va fugi, lasandu-te cu o pierdere ireparabila?
3. Fecioria trebuie pastrata pana la casatorie. Nu zice nimeni ca este usor, insa nu este nici imposibil. Dar atunci cand stai sub acelasi acoperis...devine un pic( mai mult) imposibil. 4. Nu trebuie sa deznadajduiesti, ci sa faci ce-ti spune inima, dar si constiinta si credinta nestramutata in Domnul. Uneori ne mai inselam in privinta alesului si am fi gata sa oferim (cam) tot celui care ne pare "ales", insa Dumnezeu are un plan cu toti. Zici ca va iubiti, este minunat. Atunci cand iubesti trebuie sa te sacrifici, dar NU orbeste, nu dusa de val ci cu cap, cu raspundere/responsabilitate, luand in seama toate principiile cu care esti invatata si toate posibilitatile pana afli voia Domnului in ceea ce te/va priveste. In plus, acum este un moment propice pentru a vedea daca el te iubeste cu adevarat: este gata sa renunte la ideea sa pentru tine? Este gata sa inceapa se se pregateasca pe sine si de abia apoi pe voi, ca relatie? Este gata sa se schimbe pentru el, tine, Dumnezeu? Zici ca vine cu tine la biserica doar ca sa te faca fericita, este si asta un punct de vedere care-l poate aduce la Domnul, insa daca nu se schimba acum, inainte de casatorie, gen sa urmeze principiile crestine vechi de secole si pe care tu insati le aplici, cu greu o va face dupa casatorie cand deja vei fi deja sotia lui. El se spovedeste?
5. Orice moment, incercare isi are rostul ei, cauta sa vezi ce poti invata din asta, caci cu siguranta numai in intamplari se dovedeste adevaratul caracter al omului si al nostru personal( gen rezist sau nu tentatiei, ce patimi am etc) si al celui/celor de langa noi.

Acestea sunt doar propriile mele pareri, fara sa fi trecut printr-o situatie similara.
Doamne ajuta!
Reply With Quote