View Single Post
  #3  
Vechi 01.09.2009, 01:16:51
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flyaway9112002 Vezi mesajul
Buna tuturor,

As avea mare nevoie de un sfat.Sunt cu prietenul meu de 1 an impreuna si mi-a propus sa ne mutam impreuna.Eu am vrut sa stiu de ce vreau doar "casatorie de proba".El mi-a zis ca mai are nevoie timp, ca nu se simte pregatit,ca ce vreau eu?sa mergem acu' in momentul asta sau maine?ca fac presiuni si asa mai departe.Intr-un an,doi insa , imi cere doar timp si se uita cu ochii lui mari si albastri la mine.Problema mea e ca il iubesc tare mult si el ma iubeste,dar nu vede lucrurile asa ca mine;crede in Dumnezeu DAR considera ca multe dintre canoanele bisericii sunt invechite.Eu nu pot sa-i schimb parerea, stiu doar ca il iubesc si nu vreau sa-l pierd.Dar mi-e frica ca voi accepta sa ma mut cu el si casatoria nu se va ma intampla.A mai fost cineva in situatia asta?Ce sa fac? Vine impreuna cu mine la Biserica duminica,dar imi tot zice ca nu o face decat pentru ca vede ce fericita sunt cand vine cu mine.Un sfat,o vorba orice m-ar ajuta.Ma simt rupta in doua!


Va multumesc si Doamne Ajuta !
Eu nu cred ca este o situatie chiar foarte dificila. Pentru ca el nu este un tip foarte religios, as zice sa nu iti impui punctul de vedere foarte abrupt si sa incerci sa il faci sa inteleaga ca tu pur si simplu nu vrei sa locuiti impreuna. Daca vei motiva ca religia sau Biserica nu te lasa sa iti urmezi inima vei gresi foarte mult si nu vei prezenta siguranta de sine. Invataturile Bisericii nu trebuie decat sa te faca sa intelegi ca asa este cel mai bine pentru tine.
Repet...nu motiva toate alegerile tale numai pe considerente religioase, pentru ca va interpreta ca esti nesigura si inhibata si ca ratiunea iti spune sa respecti invataturile bisericesti in timp ce inima iti sopteste sa alegi convietuirea.
Fii sigura pe tine, nu ezita si nu il lasa sa te constranga sa alegi intre Biserica si EL.
Eu oricum am ales sa nu locuiesc impreuna cu sotul meu inainte de casatorie pentru faptul ca existau multe riscuri la care chiar nu avea sens sa ma supun inutil ( anticonceptionale, sarcini nedorite, termen nedeterminat, considerentul religios bineinteles....dar si ca o tipa aerisita ce sunt chiar nu aveam nici un chef si nici o motivatie sa imi asum rolul nevestei gospodine fara sa fiu nevasta cu acte in regula ). Spune-i ca nu esti genul care sa-si sacrifice conduita morala de pana acum de dragul unei relatii a carui viitor nu il stii inca si ca nu te-ai putea implica cu trup si suflet intr-o relatie de genul " casatorie de proba" .Daca vrei sa te respecte incearca sa aduci mai multe argumente si nu numai pe cele religioase, pentru ca astfel va veti situa in 2 tabere fara nici o punte de lagatura!
Mult succes si fii sigura pe tine, barbatii nu prea au ce respecta la o femeie indecisa si nesigura pe conceptiile proprii de viata. Va face asa cum vrei si va intelege de ce vrei asa si nu altfel numai daca vei dovedi ca stii exact ce vrei de la viata...ca o suma a tuturor invataturilor religioase, educatiei si mentalitatii tale.

Mult succes si iubiti-va mult! Doamne ajuta!

Last edited by AndruscaCIM; 01.09.2009 at 02:56:09.
Reply With Quote