View Single Post
  #71  
Vechi 06.08.2012, 21:07:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Am la serviciu,un coleg tanar tocmai a implinit 18 ani sau 19.Este foarte istet,atent,vrednic-il apreciez foarte mult,dar tare m-am intristat cand ma tot intreaba ce parere am daca el isi tatueaza mainile/bratele?

De fapt,intreaba toti colegii si toti ii spun sa mai astepte vreo 2-3 ani ca odata tatuat nu se mai poate face nimic.Inafara acestui aspect ar mai fi altele:
-doreste sa-si tatueze ambele brate cu schelete si cranii,lucruri morbide,fantomatice,horror
-"opera"va costa foarte mult in comparatie cu starea saracacioasa a familiei;parintii inca il intretin,este in scoala si in loc sa-si ajute familia el doreste sa cheltuie cu ardoare cei 1,000$ pe un tatuaj.

Aseara,cand mi-a aratat poza cu craniile nu am mai putut sa rabd si mi-am aratat indignarea!Cum sa iubesc eu moartea,craniile si viermii?Apar ele mai frumoase intr-un desen stilizat decat in realitate?Sunt la fel de hade.

Altii,la polul opus isi tatueaza cruci,scene cu Iisus sau portrete ale Lui Iisus...
Nu imi pare normal nici asta,daca esti atat de religios si-L iubesti pe Iisus atat de tare,arat-o prin fapte,purtari si vorbe alese.

A mai aparut"moda"sa-ti tatuezi poza cu o ruda decedata,mai ales mamele isi fac un tatuaj cu poza copilului pe care l-au pierdut...
"Pentru morți să nu vă faceți tăieturi pe trupurile voastre, nici semne cu împunsături să nu faceți pe voi." (Leviticul 19:28)"
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote