View Single Post
  #46  
Vechi 25.06.2013, 17:40:28
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Din iubire crestina iti dau un sfat al p.Arsenie Boca si tu decizi: "decat sa faci observatie cuiva pt ceva, mai bine te rogi pt el/ea, altfel cazi in JUDECATA!"

pt Hristos conteaza INIMA ca vrea sa mearga acolo... Si Sfanta aceea cea CURVA salvata de Sf.Ioan Colov nu s-a spovedit nici impartasit cand a plecat la Manastire direct din bordel si a murit pe drum... si totusi Dumnezeu a primit pocainta ei!

si p.Savatie spune ca la o Manastire venise un tanar imbracat ca un satanist, un roker de ala, pe motor, si voia sa se spovedeasca... si l-a intalnit pe un calugar si i-a spus dorinta sa, si el l-a intrebat dar tu te-ai mai spovedit? el spune Nu! Si parintele ii spune du-te si ia o hartie de acolo si vezi ce inseamna sa te spovedesti... si el a plecat! si afirmase ca "eu altceva aveam sa ii spun lui Hristos!" si spune p.Savatie vedeti? asta spovedanie sincera..... alta e ideea nu de spovedanie, ci de inima cu care ea merge acolo... indiferent de tinuta, ca "Dumnezeu nu cauta la fata omului"! caci "pe oricine vine la Mine nu-L voi a afara!"...

Asa si aici, nu stii ce ganduri are initiatoarea topicului... nu ii stii inima... nu judeca dupa niste lucruri "minore" pana la urma...

sau tot p.Savatie spune ca era la facultate in iasi si voia sa mearga la Sf.Trei Ierarhi la Vecernie si a trecut pe langa o biserica unde la intrarea in ea era parintele "pilit" (la prima vedere) de vb cu o doamna... si el l-a chemat la slujba cu el pe p.Savatie, dar i-a spus ca eu merg la Sf.Trei Ierarhi si pr acela ii spune GANDUL CEL BUN PARINTE! si spune p.Savatie: vedeti? eu am judecat pe un preot si Hristos i-a dat sa vada starea mea pacatoasa si mi-a vorbit prin el, asa cum era el...

deci GANDUL CEL BUN frate Zaharie!

Bine ca nu se duce in bikini... cum am vazut eu la o manastire, incat un parinte si-a dat jos rasa si a acoperit-o pana la terminarea vizitei... si si-a dat-o jos in poarta manastirii in fata p.staret... :)))

evident panatalonii nu sunt un lucru firesc femeii, dar daca are decenta tinutei nu o scoate nimeni afara chiar si in panataloni! Eu ma bucur sa vad si in pantaloni la biserica femei si fete, numai sa vina, sau la manastire, numai sa mearga... Hristos le va pune cunostinta adevarului... El le va face sa inteleaga ca nu e frumos si firesc sa vina asa... Hristos nu are de pierdut pe nimeni!

Evident poti spune acum ca in loc de "observatie" as fi putut sa sa ma rog pt tine... dar nu este observatie ce iti spun, ci te indemn cu caldura si sinceritate sa vezi "partea plina a paharului umplut jumatate cu apa nu cea goala".

Iertare!
Iti multumesc frate pt. indemnuri ! Le primesc ca fiind f. potrivite pt. mine !
Insa eu nu sunt dintr-aceia care se bucura de venirea oricum a unui credincios la biserica .
Uneori ma gindesc la bolnavii care merg la doctor si care desi sunt chemati cu o anumita frecventa ei nu raspund cum trebuie si nu iau intocmai tratamentul cum trebuie si nici cite zile ar trebui si nici vaccinuri nu isi fac precum spun medicii (ci deschid subiecte de cintarire pe forum) ci fac asa cam cum cred ei de cuviinta... Si ce folos au ?
Alteori ma gindesc la elevii care chiulesc de la scoala, adica merg dupa cum pot ei, care invata cum vor ei si mai ales doar la ce vor ei (celelalte materii nu le invata deoarece nu le plac profesorii care le predau), care stau linistiti in clasa doar dupa cum pot/vreu ei, care respecta profesorii doar cit au ei chef, sau ca sa nu ma intelegi gresit, doar cit sunt ei in stare... Si cind ma gindesc ca mergind in fiecare zi la scoala, fara absente, invatind zilnic si tot este tare grea scoala , dara-mi-te sa mai si mergi cind vrei tu si cum vrei tu.... ce folos mai ai ?
Sau poate dupa parerea ta, tot au ei un folos, nu ? Pai in acest caz iti doresc sa ajungi sa te trateze un medic care a terminat cu media 7.90, sa stai intr-un bloc sau o casa facuta de un proiectant care a terminat scoala sa cu media 8.04, sa te apere in justitie un avocat care a terminat cu media 7.48...
Poate situatiile acestea te vor ajuta sa intelegi ceva !
Si ma gindesc iarasi, in ziua de miine cind voi pleca la Liturghia zilei la Bucuresti si voi merge la gara sa iau un tren care este deservit de lucratori care merg si ei la lucru cum pot si cind pot ei , cum vor ei si daca vor binevoi ca si miine sa mearga daca nu cumva vor face o greva, sau daca mecanicul de tren nu se imbolnaveste iar inlocuitorul lui este plecat la nunta fiesei .
Si in alta miine cind ma voi duce sa cumpar piine de la brutarie nu se va sti daca voi gasi deoarece muncitorii de acolo nu au venit toti la serviciu cum trebuia, pt, ca unul este mahmur dupa chef, unul nu vrea el pur si simplu sa vina la servici deoarece nu ii place ziua de joi sau nu a putut fiindca are un ulcer duodenal si l-a luat asa prin surprindere . Ori daca vin toti, nu fac toti ce trebuie si cum trebuie si fiecare face cum vrea el, sau spus mai caldicel, mai duhovniceste, dupa cum poate fiecare, nu ? dupa cum poate el. Iar altii, care se ocupa de distirbuirea gazului metan pe retea, nu pot sa o faca asa cum trebuie din diverse motive ... mai cumpar eu piine, sau piinea mai este ceea ce trebuie sa fie ea ?

Si putem continua inclusiv cu preotii din biserica care unul scurteaza slujba dupa puterile lui, altul o lungeste tot adaugind diverse rugaciuni crezind ca astfel poaste este mai frumoasa(si liturghierul ii da voie sa faca asta), iar altul, nevrind sa iasa scandal cu preuteasa simbata spre duminica noaptea ii cedeaza si se culca cu ea si a doua zi la biserica nu mai face liturghia ci doar un acatist al Maicii Domnului mai extins si gata, ca este dupa cum poate fiecare, nu ? ... Cum sunt toate acestea cind ele nu sunt indeplinite dupa legile lor ? Ce mai sunt din ele ? Ce folos mai avem din ele ? Sau mai bine zis, este oare adevarat ca fiecare lucru din lumea aceasta se implineste dupa dreapta socoteala cu care a fost lasat si dupa buna rinduiala a lui sau putem sa aplicam chiar si aici gindirea salvatoare : las-o ba ca merge asa, ne-am obisdnuit cu ea !
Sau am uitat zicala : decit mult si fara rost , mai bine putin si prost !

Toate lucrurile din lumea aceatsa, cind au fost impamintenite, au fost puse si rinduielile dupa care sa se implineasca . Cine crede ca facind oricum va ajunge bine ... este treaba lui !
Eu nu sunt dintr-aceia . Datorita unor asemenea mentalitati credinta este din ce in ce mai relativa, mai laxa, mai cum vrea fiecare .
Ce ati spune daca de la un moment dat ostasii tari s-ar comporta fiecare dupa cum poate el , cam ce ar fi ?
O fi Hristos iubitor de oameni si nu refuza pe cel ce vine la El, dar tot El a spus si multe (si va las placerea sa descoperiti singur) despre cei ce nu implinesc poruncile : plecati de la mine necredinciosilor, ca nu va cunoasc pe voi !
Adica, la Hristos se vine dupa poruncile lasate in Scriptura, in Sf. Traditie si in sfintele canoane si nu dupa cum poate fiecare(in sensul de: de, asa putem noi ! lasa ca ne mintuieste El si pe noi, ca ce alta treaba mai are de facut !?)

Ma mir ca nu v-a impresionat si povestea parintelui Arsenie B. cu batrinul la care a fost dat in grija la prima lui vizita in Athos si care era un ursuz si un carpanos si la care a sta sub ascultare 3 luni de zile, zicind inca de la inceput : asta este... Cautati singur raspunsul mai departe si va indulciti cu el !
Si de asemenea va spun ca parintele Savatie B. a spus si multe alte lucruri legate de nevointa mireanului, nu numai ce ati selectat dvs dar iarasi va rog sa le notati cind veti da peste ele, pt. a trai in echilibru real !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 25.06.2013 at 17:54:32.
Reply With Quote