View Single Post
  #13  
Vechi 10.03.2024, 20:50:52
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 749
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Încă nu am citit polemica respectivă, aș fi interesat să văd ce are de zis pr. Matei, am citit și audiat predici de la vreo 2-3 teologi ortodocși caterisiți dar care erau tobă de carte și am văzut oameni prin funcții B.O.R. sau pe la teologie la care îți pui întrebări ce caută acolo că sunt inadecvați sau bâtă sau nu știu să-și asculte credincioșii.
Sfințenia nu se stabilește prin videouri pe youtube filmate pe telefon, Pr. Cleopa a demonstrat sfințenia prin jertfă, minuni, har, evlavia neamului, respectul tuturor, a fost cel mai mare monah din România veacul trecut. Nici nu mă uit la așa ceva, un om trebuie să jertfească dacă vrea să fie ascultat pe astfel de teme, nu are nicio importanță dacă ești „tobă de carte”, găsești o grămadă de heterodocși „tobă de carte” care doar dau din papagal. Să asculți un preot cateristit o oră pe YouTube cum hulește sfinții neamului e deja păcat, de-aia nici nu postez linkul.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote