View Single Post
  #9  
Vechi 10.07.2012, 00:40:57
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit telenovela comunista :)

Eu stiu o poveste a unei familii care seamana cu o telenovela sud americana:

O femeie tanara ramane insarcinata cu un barbat care o asigura ca se vor casatori;cand este anuntat ca vor face si nunta si botez,barbatul da bir cu fugitii la propriu,isi strange putinele lucruri,paraseste orasul si facultatea si se muta intr-un alt oras,la o alta facultate.
Femeia doborata si tradata chiar de propria-i naivitate cere sfaturile unor femei "deschise"care prescriu solutia avortului!

Zis si facut,au stabilit ele detaliile,ziua,punctul de intalnire si persoana care va opera avortul clandestin,cum se obisnuia in vremea comunismului.
Numai ca in aceasta familie se gaseau si unii cu frica de Dumnezeu si nu stiu prin ce minune afla si de sarcina si de planul avortului,au o intrunire si se duc toti deodata la casa femeii insarcinate.
Acolo,are loc o confruntare,ei spun ca sunt la curent cu evenimentele ,isi ofera fiecare sprijinul de care sunt in stare in cresterea copilului insa ei nu sunt de acord cu avortul in familia lor;drept urmare viitoarea mama a fost amenintata cu politia si inchisoarea(chiar de parintii ei,care o iubeau de altfel,dar in situatii ca astea...)

In fine,vazand ca amenintarea este serioasa dar simtindu-se si pe maini bune fiindca au promis ajutor si nu au marginalizat-o si ocarat-o pt pacatul ei,femeia a dus sarcina la bun sfarsit si a avut copilul.
Rudele,asa cum au promis, s-au mobilizat si au ajutat fiecare dupa puteri,care sa stea cu copilul,care sa-i croseteze cate o haina sau caciula,care sa-l tina in vacanta...

Femeia si-a refacut viata insa la putini ani dupa ce a avut copilul,in urma unei banale infectii a ramas sterila nemaiputand avea alti copiii.
Ce mult se bucura acum ca a avut macar unul si ca toate lucrurile sunt pe un fagas bun!

O poveste cu happy end :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote