Subiect: Semnul Fiarei
View Single Post
  #12  
Vechi 19.07.2019, 13:45:33
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
...satana caută să te readucă mereu la nivelul supraviețuirilor elementare trupești făcându-te să renunți la viața superioară...
Nu-mi vine-a crede sau poate nu-nteleg eu "tâlcul" tau; eu cred ca tocmai viata superioara(adica duhul) imi cere sa reduc prin post viata trupeasca la nivel de supravietuire.
N-am citat mai mult (si nici n-am mai citit) fiindca deviaza de la aceasta... "perla", fara clarificari.
Nu e niciun tâlc și nicio perlă în cele ce am scris care să te-mpiedice să înțelegi ... dar se pare că mărturisești chiar tu însuți ce a stat împotriva propriei tale capacități de înțelegere, citez: ''N-am citat mai mult (si nici n-am mai citit)''.

Deci e clar: eu sunt prostul care dă perle și ''tâlcuri''. Așa este, trebuia tot eu și să-ți citesc căci altfel dacă nu citești ce scriu, nici n-ai cum să înțelegi ce am scris din moment ce tu știi mai bine ce e postul și că eu scriam acolo contra postului care te face să reduci totul până la cele necesare supraviețuirii așa precum afirmi despre tine că: ''eu cred ca tocmai viata superioara(adica duhul) imi cere sa reduc prin post viata trupeasca la nivel de supravietuire..''

Da, așa face postul, te ajută să renunți la toate interesele trupești până la nivel de supraviețuire dar spre a te putea preocupa de cele veșnice, de cele ale vieții divine superioare, de cele ce țin de împărăția cerurilor și de dreptatea ei, dar nicidecum de a te rezuma în decursul vieții tale doar la cele ce țin de supraviețuire ta și atât așa cum ne învață satana Baloo în cartea junglei, având grijă de Moogli!

Dar analizând doar fraza respectivă pe care ai citat-o ca pe o perlă suficientă pentru a mă declara pe dos și de necitit mai departe, totuși nu prea văd cum ai putut din ea înțelege pe dos?

''...satana caută să te readucă mereu la nivelul supraviețuirilor elementare trupești făcându-te să renunți la viața superioară... ''

Cred că nici fraza asta n-ai citit-o complet căci nu puteai s-o citezi ca pe o perlă decât dacă înțelegeai din ea doar atât că aș fi scris: ''...satana caută să te readucă mereu la nivelul supraviețuirilor elementare trupești....''

Dacă ai fi citit-o complet, măcar așa cum ai citat-o atunci ți-ai fi dat seama că e o frază cât se poate de clară. Ție, dacă fraza citată ți se pare o perlă atunci înseamnă că chiar crezi că viața duhovnicească vrea să te facă să ajungi un ascet supraviețuitor care își reduce totul la nevoile elementare de supraviețuire trupească nu pentru altceva ci ca să renunțe la viața superioară adică la ascultarea de Dumnezeu.

Cred că practic nici nu ai vrut să înțelegi măcar o propoziție, o frază, o postare care sunt cât se poate de clare ci tu am ipresia că vrei doar să condamni deci atunci mi-e clar că nu ai cum să înțelegi drept, corect, bine ceea ce am scris. Dar și dacă ai fi vrut să condamni ce am scris, te-ar fi obligat această dorință să citești și să înțelegi corect întregul text... ca să ai ce condamna pe drept dar iată că tu nu procedezi așa deci practic rezultă că tu nu vrei să mă condamni pe drept ci pe nedrept... iar asta se cheamă cruzime.

Păi acolo am vrut să spun că dacă nu te preocupă decât supraviețuirea trupească la nivelul nevoilor elementare și dacă te lași crescut de satana care ''te ajută'' să-ți asiguri cele mai elementare nevoi de supraviețuire în timp ce neglijezi viața superioară duhovnicească atunci o să ieși astfel din ascultarea de Dumnezeu și din dreptatea împărăției cerurilor făcându-te rob justiției trupului tău satanizat care-ți cere mereu să supraviețuiască și să te stăpânească și o să ajungi treptat ca tu doar atât să slujești și să împlinești în viața ta: ascultarea ta de trupul tău satanizat care ar vrea să te stăpânească împreună cu satana ca tu supraviețuind împreună cu el să-i faci toate plăcerile lepădării de Dumnezeu înșelându-te singur că cică îți asiguri supraviețuirea ta și a trupului tău ajutat de satana și nicidecum de Dumnezeu.

E simplu, e vorba de ''mântuirea'' satanică și de ''justiția'' păgână care îți dau ele ''libertatea'' să te sinucizi imediat sau în mod păgân pe termen cât mai lung ajungând în chinuri. Iar dacă te reduci la a fi robul aceste ''justiții'' atunci nu poți fi pecetluit de viața pe care o duci decât ca un fraierit, ca un înșelat care toată viața a slujit minciunii și nu lui Dumnezeu... supraviețuirii trupești dar nu ca Adam ascultând de Dumnezeu ca să lupte cu neghina, pălămidele și spinii ci doar ca un supraviețuitor blestemat care s-a preocupat să supraviețuiască așa ca o neghină, ca un spin, ca o pleavă supunându-se cu strictețe justiției acestei supraviețuiri în dauna ascultării de Dumnezeu.

Deci ''justiția'' fiarei e problema și iată că omul benevol toată viața o slujește prin orice!

Sigur n-ai ajuns cu cititul până aici așa că nu am pretenția că ai fi putut pricepe ce nici măcar nu ai citi însă ai judecat, denigrat și condamnat... că cică aș fi condamnat postul prin ceea ce am postat anterior.

Deci perla cred că îți aparține pe deplin. Dacă nici nu citești ce scrie un om și-l condamni și-l judeci pripit batjocurindu-l că cică de aia nu i-ai citi mesajul până la sfârșit atunci nu te mira că vei purta tu însuți numele de Demetrius- Perlă- ''Tâlc''... căci numele omului se trage și din propriile sale fapte.

Îmi pare rău că a trebuit să mă apăr căci prin asta... poate că fratele Demetrius se supără tot pe mine din pricina Cuvântului după ce iar m-a batjocurit în loc să-și dea seama cine îl va pecetlui pe el cu supraviețuirea pe dos.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 19.07.2019 at 15:13:33.
Reply With Quote