View Single Post
  #69  
Vechi 28.04.2020, 21:10:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

Î.P.S Teodosie a pomenit în jur de 12.000 de nume primite din toată țara de Paștile blajinilor:

https://nattallia13.wordpress.com/20...PQQhkiXc39677U

[...]A mărturisit public că va fi alături de credincioși până la finalul pandemiei: ”Eu nu mă voi opri până când ține pandemia aceasta! Voi sluji Sfânta Liturghie în fiecare zi! Pentru că Sfânta Liturghie este cea mai puternică slujbă! (…) Și nu plec nicăieri! Să fiu cu dumneavoastră aici![/...]

A primit mii de nume, pentru care a și mulțumit public, în timpul predicii! Vă mărturisesc eu cu aproximație câte nume au fost : 12.000!

Le-a pomenit pe toate, timp de PATRU ore… până a și răgușit!
Înaltpreasfințitul a slujit aproape 7 ore fără oprire!

Slujba Parastasului a fost ținută după Slujba Sfintei Liturghii. La predica dintre slujbe Ierarhul a alinat inimile credincioșilor spunând :

” Așa a rânduit Dumnezeu să fim acum : departe de cimitirele unde odihnesc cei dragi! (…)

Acum îi voi pomeni cu voce tare pe toți! Să aveți această mângâiere… că sunt pomeniți. (…) Voi face toate rugăciunile de dezlegare ( ca arhiereu ) !”

La finalul parastasului , după ce a pomenit timp de patru ore 12.000 de nume scrise pe aproximativ 300 de pagini , Înaltpreasfințitul a mulțumit credincioșilor și și-a exprimat dragostea pe care a avut-o în suflet făcând această jertfă :
Este prima dată când fac un parastas cu pomeniri de patru ore! Dar eu sunt mulțumit că am putut să vă răspund frățiilor voastre!

Nu puteam să fiu indiferent la această durere! A nu-ți putea plânge morții și a nu putea să ajungi în cimitir, la Paștele Blajinilor, este o mare durere! Pentru că ne doare sufletul pentru cei dragi ai noștri! (…)


Iubiți credincioși, ce mi-a stat în putință, am făcut!

Poate la un moment dat am mai răgușit, dar mi-am revenit… și până la noapte îmi revin total. Am rostit numele cu dragoste și cu mare nădejde… și cu dorință de mângâiere a dumneavoastră, dar și a mea!

Pentru că eu răspund de sufletele frățiilor voastre și ale celor pe care frățiile voastre doriți să-i pomeniți și îi aveți în suflete! ”
”Paștele Blajinilor nu a fost abandonat, ci s-a ținut cu mai multă jertfă! ”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote