View Single Post
  #27  
Vechi 02.01.2009, 08:29:23
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Post Psalm 9

TÎLCUIREA PSALMULUI 9


Întru sfîrșit, pentru cele ascunse ale Fiului. Psalmul lui David.

Simmah zice: „de biruință, pentru moartea Fiului”, Achila: „făcătorului de biruință, pentru întinerirea Fiului”, iar Teodotion: „pentru tinerețea Fiului”. Deci, cu un glas pomenindu-L pe Fiul, toți ne învață că și Psalmul acesta cuprinde proorocie a biruinței Stăpînului Hristos împotriva morții. Pentru că, biruind păcatul cu bărbăție și cu vitejie și nedînd morții nici o pricină de apucare, a surpat stăpînirea ei.
Cei 70 au numit taina aceasta „ascunsă”, fiindcă se tăinuia de toți și de înșiși Apostolii, și martor este Evanghelistul: pentru că - de multe ori zicîndu-le lor Domnul: „Iată, ne suim în Ierusalim, și Fiul Omului Se va da să Se răstignească, și-L vor ucide pe Dînsul, și a treia zi Se va scula” - a adăugat Evanghelistul: „Și era aceasta ascunsă de la ochii lor.” Pentru care, și Fericitul Pavel strigă: „Înțelepciune a lui Dumnezeu grăim în taină, pe cea ascunsă, pe care nimeni din boierii veacului acestuia[COLOR=#800080][1][/COLOR]nu a cunoscut-o. Că, de ar fi cunoscut-o, nu ar fi răstignit pe Domnul slavei.” Și iarăși: „Taina cea ascunsă din veacuri de neamuri.” Deci după cuviință au numit Cei 70 moartea Fiului „ascunsă”.
Mărturisi-mă-voi Ție, Doamne, cu toată inima mea, spune-voi toate minunile Tale.
2 Veseli-mă-voi și mă voi bucura întru Tine, cînta-voi numele Tău, Preaînalte.
Osebirea[COLOR=#800080][2][/COLOR]celor desăvîrșiți este să dăruiască lui Dumnezeu toată inima, și toată mintea să o sfințească Lui, că zice: „Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău, din toată tăria ta și din tot gîndul tău.” Iar cel ce își împarte gîndurile la Mamona și la Dumnezeu, la Hristos și la aur, la viața de acum și la aceea ce va să fie, nu poate să zică cu adevărat: „Mărturisi-mă-voi Ție, Doamne, cu toată inima mea.” Iar Proorocul, mai-nainte văzîndu-le cu ochi duhovnicești pe cele ce or să fie, nu numai că se mărturisește cu toată inima, ci și povestește toate minunile Lui, făcîndu-i pe ascultători părtași ai cîntării, voind să-L laude numai pe Făcătorul de bine și să nu aibă ca pricină de îndulcire bogăția și stăpînirea, nici sănătatea și buna tărie a trupului, ci pomenirea lui Dumnezeu. Că zice: „Veseli-mă-voi și mă voi bucura întru Tine”. Așa, și aiurea: „Adusu-mi-am aminte de Dumnezeu, și m-am veselit.” Și, în alt loc: „Veseliți-vă întru Domnul și vă bucurați, drepților.” Și iarăși: „Veselească-se inima celor ce caută pe Domnul”.
3 Cînd se vor întoarce vrăjmașii mei înapoi, slăbi-vor și vor pieri de către fața Ta.
Simmah le-a tălmăcit pe acestea așa: „Cînta-voi numelui Tău, Preaînalte, căci s-au întors vrăjmașii mei înapoi, și s-au poticnit și au pierit de către fața Ta.” Zice: Văzînd eu pe ai mei neprieteni prăpădindu-se, și întorcîndu-se în fugă, apoi prinzîndu-se și pătimind pierzarea cea de tot, Te laud pe Tine și cînt facerile Tale de bine, fiindcă m-am izbăvit de pierzătorul și prin dumnezeiescul dar am primit slobozenia. Că Psalmul acesta nu s-a zis de la Însuși Mîntuitorul, după cum au socotit oarecari, ci mai vîrtos către Dînsul, ca și către un Făcător de bine, de la cei ce li s-a făcut bine, după cum ne învață graiurile înseși.
4 Că ai făcut judecata mea și îndreptarea mea,
În ce chip?
șezut-ai pe scaun, Cel ce judeci dreptatea.
Ce fel de hotărîre a scos?
5 Certat-ai neamurile, și a pierit necredinciosul, numele lui l-ai stins în veac și în veacul veacului.
Că nu ai suferit multă vreme - zice - a trece cu vederea firea oamenilor, ce era rău robită de amarul tiran, ci - șezînd pe scaun de judecată înalt și înfricoșat, ca un Stăpînitor - ai adus așa o pedeapsă asupra acestuia, încît ai dat uitării celei cu totul desăvîrșite pomenirea lui. Iar „certat-ai neamurile, și a pierit cel necredincios” are această înțelegere: Prin Sfințiții Apostoli și prin propovăduitorii adevărului de după aceea, ai adus la neamuri dumnezeieștile dogme; iar, acelea primindu-le și izbăvindu-se de înșelăciune, cel necredincios a pierit, neavîndu-i pe cei înșelați care i se închinau lui. Așa, Varnava și Pavel i-au certat pe Licaonii ce se ispiteau să le jertfească, strigînd: „Ce faceți, o oameni? Și noi sîntem oameni pătimași, asemenea vouă, care vă întoarcem pe voi către Dumnezeu de la acestea deșarte.” Așa, Fericitul Pavel i-a certat pe Galateni: „O Galateni fără de minte! Cine va zavistuit pe voi, înaintea ochilor cărora Iisus Hristos S-a scris răstignit?” Așa, pe Corinteni: „Cu totul se aude întru voi curvie, și acest fel de curvie nici întru neamuri nu se numește.” Deci „a certat neamurile, și a pierit cel necredincios și numele lui l-a stins în veacul veacului”, pentru că s-au stins cu totul slujbele păgînești și s-au dat uitării celei desăvîrșite, încît nimeni din oamenii de acum nu știe tainele păgînătății.
6 Vrăjmașului i-au lipsit săbiile întru sfîrșit, și cetățile i-ai surpat,
Vrăjmașul s-a golit de armele sale, neavînd slujitori păgînătății, căci cei ce se făcuseră unelte ale aceluia, prefăcîndu-se acum și schimbîndu-se, au primit să ducă războiul împotriva lui. Încă și cetățile au primit asupră-le zidirea bunei-credințe, pierzîndu-se păgînătatea ce se afla de demult întru dînsele. Căci era cu neputință să se zidească buna-credință, nepierzînd mai înainte păgînătatea. Aceasta a zis și dumnezeiescul Apostol: „Arătatu-s-a tuturor oamenilor darul lui Dumnezeu cel mîntuitor, învățîndu-ne pe noi ca, lepădîndu-ne de păgînătate și de poftele lumești, să trăim în veacul de acum cu întreagă înțelepciune și cu bună-credință… ”, și celelalte. Așa, nimeni nu învie împreună cu Hristos pînă nu va primi împărtășirea morții. Pentru aceea zice și dumnezeiescul Pavel: „Dacă împreună sădiți ne-am făcut cu asemănarea morții Lui, apoi și învierii Lui vom fi părtași.” Și iarăși: „Dacă împreună murim, împreună vom și trăi.” Tot așa, pierzînd păgînătatea vrăjmașilor, a zidit buna-credință.
pierit-a pomenirea lui cu sunet.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote