View Single Post
  #3  
Vechi 21.04.2009, 11:45:26
cmihai cmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.08.2008
Locație: Romania, Banat, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unortodox Vezi mesajul
Catedrala Mitropolitana din Timisoara a organizat cu ocazia sfintelor sarbatori de Paste o "slujba interconfesionala" in Parcul Rozelor. Imi poate cineva explica in ce consta o astfel de slujba? In plus, se stie ca Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Nicolae al Banatului s-a impartasit la biserica catolica Regina Pacii. E acesta un semnal ca si noi credinciosii ortodoxi ne putem impartasi la greco catolici sau catolici? E acesta un semnal al reunirii bisericilor?


Hristos a inviat!!!

Nu "Catedrala Mitropolitana" a organizat acest eveniment ci o organizatie numita "Isus Speranța României" care din cunostintele mele e de factura neoprotestanta.
In caz ca nu stiai acest eveniment se desfasoara in fiecare an in Timisoara aproximativ de prin anul 1995.
E de fapt o manifestare a tututor confesiunilor crestine in care se sarbatoreste Invierea Domnului.
Bineinteles ca Biserica Ortodoxa fiind crestina participa la acest mars prin credinciosi si preoti.
Nu se face nici o slujba doar se tine o scurta predica de catre fiecare reprezentant al fiecarui cult, precedata de un mars pe un traseu stabilit
Eu unul nu vad in asta un semn al reuniunii bisericilor ci doar un respect reciproc intre cultele crestine si o declaratie de credinta comuna "Hristos a inviat".
Din punctul meu de vedere se poate vorbi de o unire a bisericilor doar cu acceptarea in totalitate a dogmelor crestin-ortodoxe de catre celelate culte crestine ... lucru ce nu se va intampla prea curand .
Iar despre impartasirea IPSf. Nicolae la greco-catolici ... el a fost sanctionat cu de catre Sf. Sinod si eu cred si sper ca si-a dat si el seama ca a gresit si s-a smintit savarsind un lcuru necanonic.

Doamne Ajuta
__________________
Putem pierde orice, afara de suflet, caci daca sufletul ne ramane inca n-am pierdut nimic !!!
Toate se pot reface, se pot dobandi la loc, afara de suflet !!!
Reply With Quote