View Single Post
  #6  
Vechi 21.04.2009, 17:23:43
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unortodox Vezi mesajul
Catedrala Mitropolitana din Timisoara a organizat cu ocazia sfintelor sarbatori de Paste o "slujba interconfesionala" in Parcul Rozelor. Imi poate cineva explica in ce consta o astfel de slujba? In plus, se stie ca Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Nicolae al Banatului s-a impartasit la biserica catolica Regina Pacii. E acesta un semnal ca si noi credinciosii ortodoxi ne putem impartasi la greco catolici sau catolici? E acesta un semnal al reunirii bisericilor?
[COLOR=green]Dacă intrai pe un dicționar ori dacă participai la această slujbă, ai fi știut. [/COLOR]
[COLOR=green]În orașul meu, se țin des slujbe interconfesionale fără a fi un eveniment de gură cască. Preotul român stă alături de preotul catolic. Și nimeni nu se miră. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]cmihai spune așa:
Citat:
E de fapt o manifestare a tututor confesiunilor crestine
și eu aș continua: La inceputul începuturilor, toți credincioșii au fost creștini. Dacă s-a ajuns la a fi așa cum suntem în ziua de azi, totul se datorează orgiliului oamenilor timpului care au vreut să conducă "turme" de credincioși pe care să-i exploateze, să-i mintă, să-i manipuleze, să-i instige unii împotriva altora... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Știu că undeva, sus, se lucrează la un proiect de reunire a bisericilor. Și, după părerea mea, ar fi foarte bine. S-ar termina poate cu ura și răutatea dintre credincioși și cu credinta falsă că religia unuia e mai bună decât a altuia. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]A fost un act barbar din partea BOR să ia atitudine împotriva IPSf. Nicolae care s-a împărtășit la greco-catolici. Cu ce a greșit, ce a făcut rău? A fost un gest de concordie, un pas spre înțelegere interconfesională, un pas spre progres și civilizație. Avem nevoie de prpgres și de schimbare și în BOR. Conducătorii BOR, cei care au trăit bine în comunism, ne-au arătat că și acum trăiesc bine și ne fac legile. Au procedat ca cei mai destoinici comuniști care n-au uitat și nu vor uita învățăturile comuniste. Au umilit public un semen de-al lor. Unde e dragostea, toleranta, înțelegera, iubirea de oameni?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote