View Single Post
  #7  
Vechi 21.04.2009, 20:26:27
unortodox unortodox is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2008
Mesaje: 41
Implicit raspuns

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Dacă intrai pe un dicționar ori dacă participai la această slujbă, ai fi știut. [/COLOR]
[COLOR=green]În orașul meu, se țin des slujbe interconfesionale fără a fi un eveniment de gură cască. Preotul român stă alături de preotul catolic. Și nimeni nu se miră. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]cmihai spune așa: și eu aș continua: La inceputul începuturilor, toți credincioșii au fost creștini. Dacă s-a ajuns la a fi așa cum suntem în ziua de azi, totul se datorează orgiliului oamenilor timpului care au vreut să conducă "turme" de credincioși pe care să-i exploateze, să-i mintă, să-i manipuleze, să-i instige unii împotriva altora... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Știu că undeva, sus, se lucrează la un proiect de reunire a bisericilor. Și, după părerea mea, ar fi foarte bine. S-ar termina poate cu ura și răutatea dintre credincioși și cu credinta falsă că religia unuia e mai bună decât a altuia. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]A fost un act barbar din partea BOR să ia atitudine împotriva IPSf. Nicolae care s-a împărtășit la greco-catolici. Cu ce a greșit, ce a făcut rău? A fost un gest de concordie, un pas spre înțelegere interconfesională, un pas spre progres și civilizație. Avem nevoie de prpgres și de schimbare și în BOR. Conducătorii BOR, cei care au trăit bine în comunism, ne-au arătat că și acum trăiesc bine și ne fac legile. Au procedat ca cei mai destoinici comuniști care n-au uitat și nu vor uita învățăturile comuniste. Au umilit public un semen de-al lor. Unde e dragostea, toleranta, înțelegera, iubirea de oameni?[/COLOR]
Parintele Cleopa era de acord cu ceea ce spui tu mai sus si anume cu faptul ca bisericile vor fi reunite. Cred ca adevarata problema de care se va lovi o astfel de tentativa este faptul ca ortodoxia in Romania este religie NATIONALA. Dupa cum ai spus si tu: "Preotul român stă alături de preotul catolic.". Din sintagma preotul roman se intelege preotul ortodox pe cand preotul catolic este acel "celalalt", de cele mai multe ori reprezentant al unei minoritati etnice. Insasi impartirea in doua tabere: NOI si EI, constituie un zid greu de depasit.
Un alt exemplu de NOI si EI: am fost in biserici ortodoxe apartinand sarbilor sau lipovenilor. Am avut un sentiment clar al faptului ca nu am ce sa caut acolo iar problema se afla in faptul ca ortodoxia este perceputa ca religie nationala. Starea mea de disconfort nu avea nimic de a face cu superioritatea religiei (fiind vorba de alti frati ortodoxi), cu ura sau rautatea ci pur si simplu era legata de bariera lingvistica si de neapartenenta la acel popor.
Barierele dintre ortodoxie si catolicism sunt mult mai ample, implicand - din cate stiu eu - diferente de dogme, rani adanci din vremea in care religia era folosita pentru a deznationaliza si a asimila, prozelitism, etcaetera... adica probleme existente cu mult inaintea comunismului.
In privinta actului BOR impotriva IPS Nicolae, nu pot si nu am dreptul sa spun ceva.
Reply With Quote