View Single Post
  #249  
Vechi 30.07.2009, 23:03:10
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
In vederea continuarii in termeni civilizati discutia cu Moshe, reprezentantul evreimii pe topicul Iudaism, sa incercam sa facem efortul de a lucra cu Vechiul Testament citind paragrafe in care gasim profetii legate de venirea lui Hristos specifica ca fiu a lui Dumnezeu si Messia pe pamint si de asemena in lumina faptului ca din pacate Scripturile NT nu au putut convinge Iudeii si cei de religie Iudaica de adevarul prezentat de cei patru Evanghelisti si ca urmare nu are nici o greutate argumentativa pentru ei
Mi-am asumat aici rolul de mediator si impaciuitor al spiritelor pentru a curba izbucnirile violente nejustificate din frica si din ignoranta ale unora.
Va multumesc pentru participare calitativa si argumentare din VT.
Andrei, VT si NT se intrepatrund. Am dat un citat, ce-i drept din NT, dar despre venirea mesagerului pe care il asteptau evreii, si anume ingerul Gavriil, care anunta nasterea lui Ioan, devenit apoi Sf. Ioan Botezatorul, si nasterea Pruncului, Fiu al lui Dumnezeu.
Era deci, un raspuns la afirmatia lui Moshe, precum ca mesagerul asteptat de evrei nu a venit...
Daca tot esti mediator, Andrei, ai grija si de afirmatiile jignitoare la adresa NT, din care Moishe presara cu mare darnicie.
Reply With Quote