View Single Post
  #96  
Vechi 16.07.2011, 13:55:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
singurele mele regrete sunt faptul ca am incurcat atata lume- pe mine, pe el, parintii mei care au contribuit la pregatirile pentru nunta, lumea s-a strofocat pentru noi, taik-su mai si gasise nashi... trebuia si eu sa ma interesez mai devreme. ah ionca ceva, am o cunostinta care tine sarbatorile pe vechi si mi-a promis ca face in asa fel incat sa nu fie nevoie de mirungere. ca dupa nunta aranjam eu sa ma duc in continuare la biserica dp stil nou.
Nu mai asculta si tu ce iti zic altii, sa nu te imbrobodeasca si mai tare! ai dreptate, trebuia sa te fi interesat mai din timp, dar pana la nunta nu e nimic pierdut!Lepdarea tot lepdare e, cu sau fara brau, cu sau fara mirungere! nu merge asa! Stii proverbul ala tipic romanesc? Ma fac frate cu dracul pana trec puntea... Numai ca dupa ce ai trecut puntea esti drac.

Si mai e ceva: ortodoxia nu inseamna numai mersul la biserica. Nu renunta la libertatea ta religioasa, la mantuirea ta, pentru o iluzie si pentru eforturile financiare alor tai! Atat il pretuiesti tu pe Hristos? Daca se poarta frumos cu tine numai pana cand te atrage la secta lui si dupa aia, sa stai sub papucul lui?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 16.07.2011 at 13:58:24.
Reply With Quote