View Single Post
  #167  
Vechi 30.08.2011, 15:50:43
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Draga mea, Iordanul se intorce inapoi pentru ca in acea zi se srabatoreste Botezul Domnului iar acesta minune se intampla in cinstea acestei sarbatori. Crezi tu ca daca in Israel Boboteaza se va sarbatori pe 15 iunie Iordanul nu se mai intorce inapoi? Sau are o data fixa? Doamne ajuta!
Nu se poate sa serbeze pe 15 iunie Boboteaza. Dumnezeu a lasat de la mama-natura aceste minuni. Cineva mi-a spus ca a fost acolo si cand a vazut s-a cutremurat. Toata lumea stie ca iarna se celebreaza Botezul Domnului. Uite, rusii au adoptat noul calendar dar numai dpv astronomic. De exemplu, daca acum e 25 decembrie, la ei exact aceeasi data, insa Craciunul il serbeaza pe 7 ianuarie, cand canta ingerii in Ierusalim. Te-ai intrebat de ce? Iar Patriarhul Teoctist s-a dus in 2000 in ianuarie abia in Ierusalim :) De ce Serbia, Rusia si alte tari au preferat sa pastreze totusi traditzia? Calendarul e o problema mai mica. Cat despre Sfanta Lumina, cand romanii au vazut ca nu mai vine, au decis sa o serbeze ca lumea, cum au lasat Parintii in sinodul din 325. Dar vezi ca romanii au fost printre primii care au acceptat documentele cu cip, in tara noastra a intrat papa acum multi ani, insa ai sa vezi k patriarhul Rusiei nu va accepta picior de catolic in tara lui. Sunt lucruri care ne depasesc. Cum am zis mai demult, stie Dumnezeu de ce sarbatorile cele mai mari le-a lasat cu data schimbatoare si nu cu data fixa. Daca e sa luam Craciunul, Taierea capului Sf Ioan, hai ca nu e nici o dogma, in privinta asta calendarul e ceva la care sa ne raportam, chiar e mult mai frumos daca esti in Romania sa serbezi Craciunul odata cu toata lumea, dar in privinta Sfintelor Pasti scuza-ma, trebuie sa respectam regulile si sa tinem in prima duminica dupa prima luna plina de la echinoctiul de primavara. Or pascalia catolicilor e gresita. Si mai scrie negru pe alb ca NU AI VOIE SA FACI INAINTEA EVREILOR SAU ODATA CU EI!
Reply With Quote