View Single Post
  #1108  
Vechi 10.05.2017, 17:58:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ești fenomenal cum interpretezi și schimbi sensul ideii. Nu am spus că toți ortodocșii trebuie să gândească așa, ci m-am referit strict la Parintele Rafail, care "nu spune ca se mantuiesc si cei din afara Bisericii, spune ca nu stie".
Eu nu interpretez, tu nu recunosti si schimbi sensul ideii. Ai spus "Vezi cum gândește un ortodox?" Adica asa ar trebui sa gandeasca un ortodox, orice ortodox. Ai mai spus "Și nici nu împarte harul în felii mai mici sau mai mari, interioare ori exterioare!" Fara sa stii ca este ceea ce spune Sfantul Serafim de Sarov si invatatura ortodoxa. Mergand la sursa, tu spui ca ar trebui sa credem cum spune acel teolog mirean, nu cum spun sfintii si invatatura Bisericii. Pentru ca tot ce am dat eu sunt citate din invatatura Bisericii si din sfinti.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Da, da...eu cred că tu ai crezut...veșnicele interpretări. :))
Eu am vrut sa te scuz, daca spui ca nu e asa inseamna ca e doar caracterul tau, acelasi dintotdeauna.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ți-am spus eu, tu îl ai la degetul mic pe părintele Rafail. ...:))
Eu tind că cred că este un om citit, dar cu siguranță nu din articole de pe net. Apoi, are mai mulți ani de experință duhovnicească decât vârsta ta, experință formată în jurul unui Stareț cu multă experință. Sfatul meu este să-i faci o vizită și să-i spui de aceste detalii din învățătură, să afle și el adevărul. :)
Iar tu crezi ca ii ai la degetul mic pe sfinti, invatatura Bisericii si chiar pe Mantuitor? Sunt sigur ca si sfintii au citit cate ceva.
Orice om are de invatat toata viata, doar daca e prea mandru si crede ca e infailibil si atotstiutor. Un om care iubetse adevarul e intotdeauna bucuros cand il afla, chiar daca i-l spune cineva. Cei care nu iubesc adevarul sunt suparati cand il afla si nu-l plac pe cel ce l-il spune. Sunt convins ca Parintele Rafail ar fi bucuros sa discute despre asta cu oricine, nu crede ca e superior altor oameni, cum cred cei mandri.
Reply With Quote