Subiect: Metanii
View Single Post
  #10  
Vechi 05.04.2013, 21:21:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit „SUFLETUL MEU, TEMNIȚA MEA” – Arh. simeon Kraiopolous, Ed. Bizantină – 2009

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu spun ca nu este asa. Dar care este sursa? Care este Sfantul Parinte care spune asta? Care este lucrarea?

Când este adevărată teologia?
Sfântul Ioan Gură de Aur nu a rostit doar cuvinte teologice. El făcea metanii, făcea privegheri, predica neîncetat, etc. Sfântul Apostol Pavel a spus: ,,… îmi chinuiesc trupul meu și îl supun robiei, ca nu cumva altora propovăduind, eu însumi să mă fac netrebnic!”.
Care teolog face așa? Ei trec peste aceasta. Nici nu-i dau vreo importanță, deși acolo este esența. Firește, abia după aceea apostolul teologhisește cu adevărat.
Nu poate exista teologie adevărată, dacă teologul nu trăiește ceea ce învață teologia, dacă nu se luptă și nu-și dă toată silința să trăiască după cum spune teologia.
Acesta este duhul Părinților, acestea sunt faptele Părinților.
Ne putem închipui vreun Sfânt care teologhisește? Tocmai de aceea toți accentuează: ,, Fă tot posibilul ca mai întâi să te iluminezi pe tine și după aceea să luminezi, mai întâi să te cureți pe tine și după aceea să-i cureți pe alții, și altele asemenea.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote