View Single Post
  #6  
Vechi 14.07.2012, 12:10:51
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu am sa discut in contradictoriu si nici cu pofta de cearta.
Ma uit cu tristete la multe din care le vad azi in jurul meu.

Ai dreptate, cineva a uitat de educatia pe care o datora copiilor, generatiilor pe care avea datoria sa le educe. Acest aspect nu a mai fost o prioritate-cei sapte ani de acasa.
Am avut marea surpriza sa aud odata un parinte spunand ca el nu are datoria sa-si educe copilul ci scoala, profesorii...
Noi, generatiile mai vechi, am avut si avantajul de a ne autoeduca, prin exemplul celor de langa noi, cei dinaintea noastra. Era un fel de lege nescrisa aceea de a copia exemplul bun.


Ce anume a facut oare ca romanii sa devina extrem egoisti, neprietenosi, needucati, extrem de nepasatori fata de cei de langa ei, chiar dusmanosi fata de oricine gandeste altfel decat ei?
Cum de s-a produs aceasta transformare atat de rapid? In doar douazeci de ani...
Cum de aceste valori au fost aruncate atat de usor in favoarea goanei dupa bani,a locului din fata, dupa lucruri desarte pana la urma...
Sper sa nu se inteleaga ca intrebarile mele se refera doar la o anume generatie, anume cea tanara. Nicidecum.

PS: Cineva de pe forum a spus: ce nu a reusit sa faca comunismul, a facut capitalismul. Aprob ce a spus.

Last edited by Adriana Cluj; 15.07.2012 at 16:58:28.
Reply With Quote