Subiect: penticostalii
View Single Post
  #5  
Vechi 30.04.2012, 11:55:50
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
pai haideti sa vedem ce inteles are termenul de "biserica" in Noul testament, nu este greu sa intelegem ca biserica se refera la comunitatea de crestini si niciodata la vreo cladire sau spatiu locativ (putem citi Filimon cap. 1 vers. 2)
D-soara JoyDivision, acesta nu e un topic de polemica, asa ca am sa ma abtin sa va raspund. Daca aveti ceva de spus in legatura cu diferentele dintre cultul penticostal si cel ortodox, asa cum le intelegeti d-voastra, initiatorul topicului va va multumi, insa va rog nu transformati si acest topic intr-o "balacareala" si infierare a Ortodoxiei, de genul "noi suntem mai biblici decat voi". Pentru asa ceva, aveti topicul http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14902 Cunosc foarte bine ce semnificatie are "biserica" in NT si templul in VT, nu trebuie sa-mi aratati nimic, mai bine v-ati opri asupra particularitatilor existente in cadrul cultului d-voastra si pe care initiatorul topicului doreste sa le cunoasca.

Eu m-am oprit asupra spatiilor cultice, asa cum ele exista si sunt concepute. Tipul Bisericii crestine (traditionale) se regaseste in Templul iudaic, este desavarsirea Templului de aceea exista multe elemente comune intre cele doua spatii cultice in ceea ce priveste simbolismul si arhitectura, ce au la baza relatie tip-antitip, in timp tipul bisericilor crestine netraditionale (neoprotestante) se regaseste in sinagoga, care e un loc de intrunire, de rugaciune, de studiu, de socializare, dar nu este in sine un spatiu sacru ci sacralizat prin prezenta comunitatii. Templul si sinagoga sunt spatii cu caracter diferit, de aceea si spatiul ortodox ce e antitipul templului e diferit de spatiul penticostal.

Last edited by ioanna; 30.04.2012 at 12:18:49.