View Single Post
  #34  
Vechi 18.06.2012, 01:21:39
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si tu crezi ca o femeie de la tara care da in bobi sau ghiceste in ceva a facut o scoala de divinatie? Tigancile care ghicesc sau practica magia spun ca au invatat de la parinti si au primit astfel har. Omul cu ramura de alun sau cu sarmele nu stie cum functioneaza, el doar a invatat de la altcineva si a vazut ca functioneaza. Cum spui si tu creanga de alun sau sarmele arata unde e apa, ai auzit de sarme inteligente? Sau ca spiritul apei misca sarmele cand e in apropiere? Citeste te rog ce e radiestezia, cea generala, de la care deriva si partea cu cautarea apei. O sa te lamuresti singur, chiar fara sa citesti vreo sursa ortodoxa.
Dar asa s-a gasit apa sute de ani Catalin. Ca unii folosesc sarmele sa caute stafii sau alte "energii " e problema lor. Personal eu cred ca se iau dupa alte semne ca sa descopere unde e apa si cred ca creanga sau sarmele fac parte din recuzita.Dar daca merge si oamenii gasesc apa care este problema ? Cum ai fi vrut sa gaseasca oamenii apa ? Totusi in vechime era destul de complicat.E complicat si astazi in unele locuri, uite acolo la Breaza de exemplu altii au bagat 15m de teava in pamant pentru o pompa si nu era apa deloc. Cum anume faci sa ai apa daca ai o casa undeva la tara ? Pe oricine vei intreba iti va spune sa chemi un fantanar.
Reply With Quote