View Single Post
  #44  
Vechi 21.09.2017, 17:28:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Domnule Mihnea,

Haideți să facem un test. Eu din aprilie 2016 face parte dintre cei care au tinnitus / acufene. Mai exact îmi țiuie în cap frecvența de 8 kHz fără întrerupere. Boala este de obicei pe viață, medicina alopată nu a avut cu ce să mă ajute. Nici postul negru cu apă nu funcționează, știu asta de la un medic din Africa de Sud care are problema de pe la 20 de ani, deci de multe zeci de ani încoace. El conduce o clinică unde se practică postul negru și el însuși a ținut nenumărate sesiuni la viața lui, moderează și un forum.

Deci propuneți-mi vă rog un tratament homeopat, eu îl încerc și voi posta aici rezultatul. Dacă funcționează, aveți promiși 100 de euro în cont de la mine.
Imi pare rau sa aud ca v-ati pricopsit cu asa o pacoste de boala. Nu numai in tinnitus, dar in general in orice boala cronica medicina alopata este lipsita de resurse. Cel mai des nici nu cunoaste cauza, desi se pretinde, spre deosebire de homeopatie, o medicina etiologica. Siti care e cea mai frecventa boala cronica ? Hipertensiunea arteriala. Ei bine, daca imi aratati mie un caz de hipertensiune arteriala vindecat cu medicamente alopate, eu pun capul pe taiteoare. Nu numai ca alopatia nu o vindeca, dar in peste 90 la suta din cazuri o numeste "hiertensiune esentiala" sau "idiopatica" sau "primara". Trei calificative sforaitoare (de ce limbajul sforaitor si atitudinea orgolioasa s-o mai numi si...doctorala ?) pentru a spune "hipertensiune a carei cauza habar n-avem care e". Cam asta e nivelul.

Acuma, eu sper ca ceva tot ati inteles din tot acest topic. Nu exista remedii homeopatice pentru acufene. In schimb, ar putea exista un remediu homeopatic pentru bolnavi care au acufene. Poate si pentru dv. Pentru a sti care e, trebuie sa mergeti la un consult homeopatic. Deci, ce aveti de facut, deocamdata, e sa gasiti un homeopat bun in orasul sau in regiunea dv.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote