View Single Post
  #10  
Vechi 23.02.2010, 01:15:22
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Unele femei care alapteaza pot tine post, altele nu. Ca si sarcina, alaptarea necesita resurse serioase de energie. Fireste ca se poate foarte bine macar fara carne. Depinde si de copil. Unele mame au o dieta cumplita, mult mai chinuitoare decat un post, pentru ca altfel copilul are colici.
Pe primul copil l-am nascut cu cateva zile inainte sa inceapa Postul Mare. El avea colici cumplite, eu nu mai stiam ce sa mananc. Nu ma atingeam de nimc crud si era primavara si piata plina de verdeturi si eu mancam carne fiarta de pui. INtr-o dimineata eram la masa cu sotul meu. El tinea postul si manca ridichi si ceapa verde cu paine cu margarina, eu, in fata lui mancam pui fiert si mi se facea rau de pofta privind-ul cum mananca ridichi si ceapa. Le adulmecam... MA gandeam in sinea mea, uite cum fac doua pacate... nici postul nu-l tin si mai ravnesc si la mancarea altuia.
Mie mi se pare mai degraba un exemplu de asceza, care nu este intotdeauna cum scrie la carte: tu tineai postul altfel decat ceilalti, pur si simplu. Nu mancai carne de pofta, ci de nevoie...

Cand alaptezi, la fel ca intimpul sracinii, ai nevoie de hrana variata. Fara carne se poate pentru unele mame (dar nu fara peste din cate stiu).


PS pentru viitoarele mame: Am aflat ceva nou de la o doctorita homeopata: daca mananci 5 migdale pe zi, ai cantitatea necesara de calciu in timpul sarcinii (se recomanda sa le mananci fara piele). Asta daca din diverse motive (nu neaparat post) te feresti de lactate.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote