View Single Post
  #12  
Vechi 30.04.2011, 20:35:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Irinageorgetab Vezi mesajul
Cine, când și de ce a rânduit ca femeile să stea în partea stângă și bărbații în partea dreaptă, în Biserică?
Chiar si icoana Maicii Domnului e in partea stanga, iar icoana Mantuitorului e in dreapta. Maica Domnului sta in stanga Crucii, Apostolul Ioan in dreapta. Pe la parintele Cleopa citeam ca asa e din cele mai vechi timpuri si ca in Biserica primara, diaconitele vegheau, printre altele, la respectarea acestei ordini.

In alta ordine de idei, eu prefer sa imi aprind singura lumanarea de pe ofrandele atunci cand le pun pe masa si nu imi place sa mi-o stinga cineva atunci cand se termina slujba. Parintele meu m-a invatat - si stiu si de la bunica mea - ca pomana se imparte cu lumanare aprinsa, asa ca e tare neplacut si nepoliticos, pana la urma, sa vina o baba atotstiutoare sa iti aprinda sau sa iti stinga ea lumanarea cand vrea. Trebuie sa respectam libertatea omului, ca de aia are minte, ochi, maini si picioare. In rest, poate sa aprinda cine cand cate lumanari vrea. Am apreciat in mod deosebit ca si la slujba deniei din mijlocul saptamanii (marti, spre ex.), credinciosii dintr-o biserica aveau toti in maini lumanari, in timp ce la biserica in care am fost eu, in Joia Mare, babele ii indemnau pe unii sa stinga lumanarile, ca nu se aprind acum, ci la Prohod... Si cu atata insistenta, de parca le deranjau cumva acele lumanari.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote