View Single Post
  #20  
Vechi 05.02.2013, 23:12:35
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Ia sa mai citim o data!


1. Unde e textul de refrinta la care face referire Catalin?

2.
Acelasi capitol, versetul 33. Acestea vi le-am grăit, ca întru Mine pace să aveți. În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea.
Deci Hristos se refera doar la ucenici, cand spune "indrazniti! Eu am biruit lumea". Probabil ca si "Tatal nostru..." este tot pentru ucenici. In timp ce eu, ori de cate ori ma rog numindu-L TATA si ma adresez lui ca unui TATA, comit o blasfemie. Probabil ca am inteles eu gresit. Probabil ca interpretarea corecta este ca Dumnezeu Tatal este un nume si un prenume fel ca... Andreea Esca. Nu ca trebuie sa incep sa-L socotesc pe Dumnezeu chiar ca fiindu-mi Tata iubitor! Eu, la Tatal meu, ma duc indraznind si nu rog pe sormea s-o roage pe matusa sa-i spuie buncii s-o induplece pe mama ca sa-l roage pe tatal meu [cel trupesc] pentru mine.
Deci, cum sa fac? Mai spunem Tatal nostru... sau e doar pentru apostoli?
Dumnezeu Tatal e chiar ca un tata pentru mine, sau e coincidenta de nume, fara semnificatie paterna?

3. Cat despre faptul ca ma voi smeri eu vreodata, pentru ca ma rog la sf. Petru si nu direct la Tatal, Fiul si Duhul Sfant, asta e o utopie. Nu cred ca exista amagire de sine mai mare decat aceasta. Nu de alta, dar se va gasi cineva invidios pe evlavia mea catre apostol si ma va mustra zicandu-mi: "Dar noi tre sa ne rugam la... cuvioasa Parascheva, ca de asta a dat Dumnezeu aceasta mare sfanta, neamului nostru romanesc. Cine esti tu sa te rogi direct la sfantul Petru?"

Luati aminte ce va spun, din batrani vorba curata!
Din betie te trezesti, din prostie... niciodata.
Pai la chestia cu legatura directa si cu "intermediarii ". Am vazut ca in alt loc pe forum ai dat exemplul cu "noi trei voi trei..." in acelasi sens.Acestea sunt idei protestante si dovada ca nu functioneaza este numarul urias de grupari in care e spart protestantismul.
Cei trei au ajuns asa de mari tocmai pentru ca nu si-au dorit niciodata asta.Tot ce au dorit a fost mila Domnului. Ori tocmai aici este capcana "legaturii directe ". Eu imi propun din primul moment sa fiu mare. La fel cum Sola Scriptura inseamna ca sunt niste lucruri inauntrul Scripturii pe care nimeni nu le-a dibuit inca dar pe care eu desteptul o sa le descopar. E plina lumea protestanta de oameni care au un fir rosu cu Dumnezeu si care au " scos la lumina " ce era ascuns in biblie. Si se despart unii de altii iar si iar si iar.
Pe cand Biserica Ortodoxa imi spune ca trebuie sa ma bazez si pe intermediari si nu trebuie sa sper niciodata sa obtin mai mult decat mila Domnului. Apelul la sfinti este apelul la oameni in care a stralucit Lumina lui Hristos, inseamna recunoasterea faptului ca sunt neputincios si deci smerenie. In rezumat suna cam asa ( nu stiu citatul exact ) :"decat sa-ti doresti sa vezi ingeri mai bine sa-ti doresti sa-ti vezi pacatele "
Reply With Quote