View Single Post
  #237  
Vechi 03.03.2014, 13:58:35
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Protestantii cred ca toti crestinii sunt sfinti doar dupa ce au fost spalati de orice pacat prin sangele lui Hristos, nu inainte.
Așa și vrei să spui, că apoi după ce ai fost spălat de orice păcat prin sîngele lui Hristos, nu mai faci păcate?
Păi atunci de ce spune la Filipeni 2, 12: "cu frică și cu cutremur să lucrăm la mîntuirea noastră"? Pentru cine spune? Pentru sfinți? Nu, pentru cei păcătoși și bolnavi, pentru care a venit Hristos.
"Nu este om care să viu și să nu greșească.", spune Scriptura. Da?
Păi atunci de ce spune: "doar cei ce se silesc" la Luca 16, 16? De ce trebuie să ne silim? Pentru că facem păcate. Sfinții nu se mai silesc?
Ba da. Pentru că fac păcate și ei. Și dacă fac păcate, se mai numesc sfinți? CATEGORIC NU. Pentru că e mîndrie, și lipsa profundă a smereniei.
Și mai spune la Matei 11, 12, de cei ce se străduiesc: "împărăția cerurilor se ia prin străduință și cei ce se silesc pun mâna pe ea." Sfinții nu se străduiesc? Ba da. Și de ce oare? Pentru că fac păcate. Și dacă fac păcate, mai sunt ei sfinți? CATEGORIC NU. Lipsa smereniei și prezența adîncă a mîndriei, prin stăpîniile întunericului, îi pun să spună aceste lucruri. Și să-și bată joc de ei, de ereticii "sfinți", care contrazic Biblia.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Asa e. Daca spui asta uitandu-te spre tine, pentru a te lauda. Neprihanit e tot acelasi lucru ca si sfant. Deci a te numi neprihanit prin meritele lui Isus, nu prin meritele tale, nu e o lauda de sine, ci o lauda pentru Isus. 2 Corinteni 5:21 "Pe Cel ce n-a cunoscut niciun păcat, El L-a făcut păcat pentru noi, ca noi să fim neprihănirea lui Dumnezeu în El."
Nu, nu e așa. Ți-am explicat mai sus.


Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Esti penibil de nesimtit cand spui lucruri de genul acesta. Ai prea multa mandrie in tine incat nu esti in stare sa recunosti ca ai gresit?
Eu am zis ca Harul este un dar de la Dumnezeu, si nu o aura sau vreo lumina care poate fi vazuta cu ochiul.
Tu ai zis ca Harul este aura si lumina de pe fata lui Isus
Ceea ce se spunea Sf. Simeon Noul Teolog, cand chiar si acela pe care l-ai citat a spus foarte asemanator cu ceea ce am zis eu.
Cata incapatanare, cat orgoliu in tine...
Asta imi arata ca chiar si in situatia in care iti dovedesc 100% ca am dreptate, tu tot nu o vei recunoaste niciodata. Fara suparare, dar esti ciudat.
Nu-i nimic, lasă să fiu eu "penibil de nesimțit", și chiar anatema să fiu numit pentru că apăr și mărturisesc Adevărul, și cu ajutorul Domnului, strivesc ereziile de piatra cea din capul unghiului, care este Hristos, și alung sminteala de la frații și surorile, creștini !
Da, harul este un dar de la Dumnezeu, exprimat în Sfintele Icoane, prin aura ce înconjoară Capul Sfinților, pe Hristos, de la Hristos, în Hristos, pentru Hristos, spre Hristos, din Hristos.
Sunt de acord cu tine, atunci cînd te exprimi corect, creștinește, și nu eretic, ci în Adevăr, așa ca Sfîntul Simeon Noul Teolog. Să-i spui Sfîntului Simeon, să se roage pentru neputințele tale, și să te scoată Domnul din erezie. Așa să-i ceri. Și te va ajuta Sfîntul Simeon, să ieși din erezie, "că mult poate rugăciunea dreptului care se face", înaintea lui Dumnezeu, cum ți-am dovedit că spune Scriptura, în alt răspuns.
Da, vei avea 100% dreptate, cînd vei spune ce am spus și eu mai sus, ceea ce este creștinește și nu eretic.
Pînă atunci vei rămîne cum ai fost, și cum vrednic numești, așa tu ești, plin de mîndrie, și plin de toate fiicele și fii mîndriei, orgoliu, vanitate, încăpăținare...


Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Eretici sunt aia care ignora Biblia si se incred orbeste in invatarurile lui X-ulescu, cand Pavel a zis ca daca cineva va va vesti o Evanghelie diferita de cea vestita de noi, sa nu ii ascultati. Biblia e infinit mai mare si mai importanta decat ceea ce crede sfantul x.
1 Corinteni 13:8 nu spune ca vorbirea in limbi a incetat, ci ca va inceta intr-o zi. Cunostiinta a incetat? Nu. La fel e si cu vorbirea in limbi.
Nu, nu. Ereticii sunt aceia care, încă de la Simon Magul, primul eretic, și încă din secolele 1,2,3,4,5 și alte secole, au luptat împotriva lui Hristos. "Cine nu este cu Mine, este împotriva Mea, iar cine nu adună cu Mine, risipește". Aceia sunt ereticii. Unul ca Simon Magul a fost și inițiatorul penticostalismului, în 1901, care adunat cu un grup de oameni, s-a rugat ("nu oricine îmi va zice Doamne Doamne...") și din rugăciunea lui, a venit "duhul" ("cercetați duhurile, care vin asupra voastră, căci nu toate sunt de la Dumnezeu"...) și venind duhul, i-a dat vorbirea în limbi ("și darul limbilor va înceta...") și vorbeau ei acolo în limbile îngerilor (deși Sfinții Apostoli nu vorbeau limbile îngerilor, ci vorbeau limbile cunoscute de acei 3000 de oameni care îi ascultat și s-au convertit, și nu erau în stare de transă Sfinții Apostoli, și nu se scuturau cînd vorbeau, și nu bolboroseau, ci vorbeau normal, răspundeau la întrebări, și converteau pe toți care îi auzeau). Și vorbind ei limbile îngerilor, gata și-au imaginat ei că au har și Duh Sfînt și s-au apucat și au înființat și răspîndit erezia penticostală.
Așa și Simon Magul, dacă s-a văzut refuzat, o fi mers acasă, întunecatul, și și-a imaginat el că totuși a primit harul Duhului Sfînt (ca și penticostalii) și s-o pus pe muncă, se credea și el Apostol și sfînt, dar vorbea numai minciuni. Ca și penticostalii astăzi. Și ca și baptiștii și adventiștii, și iehovștii, și toți alți eretici. ACEȘTIA(!) SUNT ERETICII de care vorbești, aceștia sunt X-ulescu de care vorbești. Aceștia sunt cei de care Sfîntul Apostol Pavel (nu Pavel, că nu te-ai tras de șireturi cu el), spune că dacă vor vesti altă Evanghelie, să fie anatema, chiar și un înger din ceruri de ar fi (cazul mormonilor, de exemplu). Deci aceștia sunt ANATEMA ! Și vor fi pînă nu se vor întoarce acasă, în Singurul și UNicul Adevăr care există "Un Domn, o credință, un botez" - Efeseni 4, 5. Iar de nu, vor veni acasă, ANATEMA vor rămîne în veacul veacurilor, și tot ANATEMA va striga la ei la Judecată, Sfîntul Apostol Pavel, care va judeca lumea, alături de alți sfinți, căci sfinții vor judeca lumea, conform I Corinteni 6, 2. Și nu ereticii "sfinți", ci Sfinții Bisericii Celei Vii și Adevărate, Apostolice, Primare, Universale, Mireasa Lui Hristos, pe care nici porțile iadului nu o vor birui pe ea ! Cea care a fost este și va fi fără erezie, în veacul veacului. Amin.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Te-am intrebat "Moastele nu au putrezit deloc?" si tu ai raspuns "Nu, moastele nu au putrezit". Si daca te uiti la poza aia si pe urma te uiti in oglida, cred ca o sa observi niste diferente destul de mari, asa ca DA, moastele au putrezit, cel putin pana la un anumit nivel. Deci iarasi ai mintit cand ai zis ca nu au putrezit deloc. Recunoaste ca ai mintit, ca altfel o sa minti iarasi. Asta e viata ta de crestin adevarat? Din minciuna in minciuna?
Nu, nu am mințit, tu ai mințit și minți mereu, și toată viața ta e o minciună a ereziilor izvorîte din Martin Luther.
Ți-am spus că Sfintele Moaște (cu cuvîntul "Sfintele") nu au putrezit, fără să știu că tu credeai că sunt la fel oasele obișnuite cu Sfintele Moaște. iar apoi ți-am dat răspunsul cel Adevărat, arătîndu-ți că și Sfintele Moaște care au oase, sunt tot Sfintele Oase neputrezite, din Sfintele Trupuri neputrezite, ale Sfinților Bisericii Creștine (Ortodoxe), din secolul I creștin, pînă la sfîrșitul veacurilor.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Si mumiile egiptene sunt neputrezite, exista diferite substante care protejeaza pana la un anumit grad descomunerea, de unde stii ca nimeni nu le-a dat cu substante similare acelora care au fost folosite pentru mumii? Unde a zis Isus ca trupul credinciosilor nu vor fi descompusi? Alt mit/obicei de-al vostru.
Te rog să citești un studiu de specialitate, creștin (ortodox), care vorbește despre diferențele dintre mumiile egiptene și Sfintele Oseminte ale Bisericii Creștine. Ca să nu mă mai pun să-ți pun aici zeci de pagini. Dacă ai rîvnă să cauți Adevărul, Îl vei găsi, "caută și vei găsi", spune Scriptura. Căci și Hristos a plecat în căutarea ta, a oii pierdute, care ești tu, și toți aflați în erezie, pentru ai aduce în "turma cea mică" - Luca 12, 32. Pentru că Tatăl a binevoit să ne dea nouă Împărăția. Cui ? La 7 miliarde de oameni ? Nu. Ci turmei mici. Adică Ortodocșilor, care sunt aproximativ 400 de milioane în toată lumea, adică 5-6 % din totalul populației. Asta-i turma mică, conform Luca 11, 32.
Și să citești din nou versetul care ți l-am dat, unde un mort înviază cînd este pus peste trupul proorocului Elisei.
Ca să poți veni acasă și să ieși din erezie

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Daca prin protestanti te referi la oameni care credeau ca mantuirea este doar prin credinta, si ca faptele sunt consecintele credintei adevarate, atunci trebuie sa te informez, nu ca nu stiai deja, de Clement, de Augustin, si alti pe care ortodocsii ii considera sfinti.
Sfîntul Clement Romanul, și fericitul Augustin (nu Clement și Augustin), nu Sfîntul Augustin, că Augustin e defapt eretic, dar are și cîteva lucruri bune spuse, de aceea îi spune Biserica Creștină Fericit, și nu Sfînt. Deci ei, la fel ca Sfîntul Apostol Pavel, vorbesc despre mîntuirea prin credință, care NU contrazic mîntuirea credinței care aduce FAPTE, care LUCREAZĂ fapte, cum spune Sfîntul Apostol Iacov. Căci acea credință, fără fapte, este moartă. Deci ele sunt în armonie, în congruență, în echilibru una cu alta, se completează, nu se anulează una pe alta, ci se unesc spre a fi de folos creștinului să evite ereziile și să se mîntuiască. Ți-am spus și repet, cred că a 8-a oară, pentru mîntuire trebuie: CREDINȚĂ, FAPTE și HAR !

Și cînd spune protestanți, da mă refer la eretici protestanți (și neoprotestanți, tot aia e și tot în iad ajung).

Să ieși din erezie. Ca să nu ajungi în iad. Să ieși din erezie, ca să poți ajunge în Împărăția Cerurilor.

Hristos a înviat !
Reply With Quote