View Single Post
  #240  
Vechi 03.03.2014, 15:51:07
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Esti complet ilogic. Cum poate un nevinovat sa mearga in iad daca el nu a pacatuit niciodata? Iadul e pentru pacatosi. Daca esti nevinovat atunci nu ai nevoie de Hristos ca sa moara pentru tine. Dar Biblia spune ca toti am pacatuit si suntem lipsiti de slava lui Dumnezeu, de aceea toti avem nevoie de jertfa lui Hristos. Dar daca nu ai pacatuit niciodata, atunci nu ai nevoie de credinta in Hristos, pentru ca nu ai nevoie de jertfa sa. Cu tine nu o sa mai pot discuta mult, ca vad ca nu te intelegi prea bine cu logica. Uite aici un curs de logica http://logica-argumentare.blogspot.r...-28032011.html poate o sa te ajute cu ceva. Succes.
Un om nu poate fi niciodată nevinovat. Chiar pustnic dacă e, și merge "în pustii, și în munți, și în peșteri, și în crăpăturile pământului.", conform Evrei 11, 38. Ei, de care lumea nu e vrednică. (lumea aceea care se numesc sfinți și mîntuiți gata) Deci orice om, oricît de nevinovat ar fi, tot face păcate. Deci om nevinovat nu există. Pentru că nu se poate să nu fi păcătuit niciodată. Și după ce a păcătuit, a acceptat Trupul și Sîngele lui Hristos, dar va păcătui din nou, chir și cu un mic gînd, și chiar o singură dată pe zi, dar a păcătuit din nou. Nu mai e nevinovat. "Nu există om care să viu și să nu greșească".
Și îți mulțumesc, dar am studiat logică în seminar, și apoi am descoperit minunat, că Hristos nu se supune nici unei logici omenești. Nu-i minunat ? Să devii creștin, dragul meu, să nu mai stai în erezie. Să ieși de acolo. și să scuturi praful de pe picioarele tale, ieșind din acel cuib de vipere, drept mărturie pentru tine, în ziua judecății. Să ieși de acolo, ca să te poți mîntui.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Deci vrei sa spui ca un crestin nu poate sa fie SIGUR, ABSOLUT SIGUR ca se va mantuii? Daca zici nu, atunci Pavel te contrazice: 1 Ioan 5:13 "V-am scris aceste lucruri ca să știți că voi care credeți în Numele Fiului lui Dumnezeu aveți viața veșnică."
Da, un creștin nu poate fi sigur, absolut sigur că se va mîntui ! Da, asta este învățătura sănătoasă. La I Ioan 5, 13, și în alte părți, spune da, că avem viață veșnică, dar asta după ce "lucrăm cu frică și cu cutremur la mîntuirea noastră" Filipeni 2, 12 și după ce ne "silim spre Împărăția lui Dumnezeu" și doar dacă ne "străduim și ne silim să punem mîna pe Împărăția Cerurilor" Matei 11, 12. ATUNCI și DOAR ATUNCI ! Atunci, cînd avem, fapte, "omule nesocotit, vrei să înțelegi că credința fără de fapte moartă este?" conform Iacov 2, 20 Deci DOAR ATUNCI, "crezînd în numele Fiului lui Dumnezeu -avem viața veșnică-", conform I Ioan 5, 13 Și nu în alt fel. În alt fel, e erezie.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Proverbe 17:15 "Cel ce iartă pe vinovat și osândește pe cel nevinovat, sunt amândoi o scârbă înaintea Domnului."
Ai citit cu atentie versetul asta de mai sus? In Proverbe, Dumnezeu ne spune ca persoana care il iarta pe cel vinovat este o scarba inaintea Domnului, deci cum poate Dumnezeu sa ierte pe cineva, si totusi El sa ramana drept? Cum poate Dumnezeu pur si simplu sa ierte pacatele ortodocsilor prin spovedanie, daca in Proverbe 17:15, Dumnezeu ne spune ca acest lucru este o scarba inaintea Lui? Care e solutia ta?
Nu este soluția mea, este soluția lui Hristos !
Da, am citit cu atenție versetul ! Tu l-ai citit cu atenție ?
Fi atent:
Dumnezeu -nu- spune că persoana care îl iartă pe cel vinovat este o scîrbă înaintea Domnului. Dacă spui asta, ai tăiat versetul și ai căzut în erezie. Dumnezeu spune: cel ce iartă pe vinovat și osîndește pe nevinovat ! Atenție ! Este vorbă de încălcare poruncii din cele 10 porunci: mărturia mincinoasă.
Nu permite ereziile să taie versetul, și să-l compună după mintea lor. Că te trag în iad cu ele, cu tot cu eretici.
Deci nu are treabă versetul cu Taina Sfintei Spovedanii.
Și acum soluția care o ceri:
Vrei taina Sfintei Spovedanii?
Uite:
"Adevărat grăiesc vouă: Oricâte veți lega pe pământ, vor fi legate și în cer, și oricâte veți dezlega pe pământ, vor fi dezlegate și în cer." - Matei 18, 18.
Preotul iartă și dezleagă, pentru că i s-a dat putere de sus. Și oricîte iartă și dezleagă preotul cu puterea dată lui direct din Sfânta Treime, așa va fi iertat și dezlegat și în Împărăția Cerurilor, pentru cel spovedit, și oricîte nu iartă și nu dezleagă preotul lui Hristos Cel Adevărat, atunci nici în Împărăția Cerurilor nu va fi iertat și dezlegat !
tu crezi că Biserica Creștină glumește cu aceste lucruri ?
Crezi că ne jucăm ?
Mîntuirea și iadul nu sunt o joacă.
Taina Spovedaniei, nu e glumă cum cred ereziile în interpretarea proverbelor lor.
Taina Sfintei Spovedanii e mîntuitoare și obligatorie pentru mîntuire.
Și nu e valabilă la romano-catolici. Doar la ortodocși.
Acum iată, că ai soluția pe care ai ceruto !
"Mergi; de acum să nu mai păcătuiești." - Ioan 8, 11.
Și să ieși din erezie, ca să te poți mîntui.


Hristos a înviat !

Last edited by Daniel_Ortodox; 03.03.2014 at 15:53:36.
Reply With Quote