View Single Post
  #8  
Vechi 19.07.2015, 01:09:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu cred ca se va cadea de acord pe acest subiect :)
Un subiect destul de controversat.

Omul ascunde cu destula indemanare dependenta de gust bun sub minciuna supravietuirii.
Dar adevarul este si exemplele arata ca rasa umana poate trai si se poate dispensa de consumul de carne. Problema este ca nu vrea! Iar acest"nu vrea"trebuie sa imbrace o forma credibila si sa capete o conotatie medicala de genul"omul nu poate supravietui fara carne!" si gata ne-am linistit subit!
Pai cine ar fi nebun sa incerce daca toti iti spun conspirativ ca vei muri fara carne?
Adevarul este ca Sfintii sunt si au fost vegetarieni,ca de altfel si traitorii in monahism. Dovezile ca exista viata fara consum de carne sunt destule.
Inteleg supravietuirea care a jucat un rol important in istoria omenirii. Am citit si de un caz al unui supravietuitor al unui accident aviatic,care a supravietuit mancand carne de om ( a unor pasageri decedati).
Asta inteleg.
Dac nu ai de ales,daca viata iti este pusa in pericol,atunci omoara,mananca cadavre sa supravietuiesti. Dar in 2015 cu tehnologia de acum ,cu agricultura sistematizata si cu industria alimentara atat de avansata mai putem afirma ca nu putem supravietui fara consum de animale?
Sa ne mai gandim daca raspundem sincer sau doar ne aparam dependenta de gust.

https://en.wikipedia.org/wiki/1972_A...light_disaster




Am citit ce a scris Sophia(comentariu destul de echilibrat si de bun gust).
Totusi nu cad de acord cu cateva chestiuni.
Prima ar fi filozofia dupa care impartim animalele in genuri;unele de mancat ,altele pt iubit /dragalit/companie.
Nu exista asa ceva.
Adica vacile,porcii,gainile,curcanii,gastele,caprele si oile sunt niste animale proaste,dezgustatoare ca aparitie,nu atat de dragute si dragalase ca si pisicutele,cainii,papagalii sau pasarile colibri.
Merita sa moara in chinuri pt ca nu sunt frumoase (?) in schimb ce pt moartea cainilor si a pisicilor in China,occidentalii si europenii semneaza petitii peste petitii.
Absolut delicios cum functioneaza ipocrizia umana.
Astept cu deosebit interes semnarea petitiilor de catre indieni catre lumea intreaga ,care consuma vaci/vite(sacre din punctul lor de vedere).


Un alt aspect ilar,auzit mereu si mereu ca vegetarian,este asa zisa"suferinta a plantelor" :)
Trebuie sa ajungi la un inalt nivel de ipocrizie ca sa vezi si sa auzi "suferinta"nevazuta si muta a plantelor,dar sa ignori suferinta reala a animalelor care nu doresc sa fie sacrificate.
As dori sa am mai multe discutii reale cu oameni care au fost martorii suferintei salatei,rosiilor,castravetilor,a cartofilor si a altor legume si fructe inainte de"taiere".
Cum fac ? Plang sfasietor? Sar de pe tocator? Fug prin bucatarie? se impotrivesc sacrificarii?
Eu nu stiu,nu am experimentat niciodata aceasta suferinta a plantelor ...


Omorarea insectelor care nu ne pun viata in pericol,este iarasi un act neinteles.
Furnicile,mustele,paianjenii inofensivi,gandacii,fluturii care intra accidental in casa ar trebui reintorsi in natura din care au venit.
Numai ca pt capturarea lor sau ghidarea inafara casei ia mult timp,iar oamenii vor sa scape de problema rapid si comod; mai putin timo iti ia sa omori un paianjen si sa-l arunci la gunoi decat sa-l prinzi si sa-l arunci afara.
Nu stiu ce explicatie gasesc cei care isi curata astfel casa de insecte ...

Exista si metode cu ajutorul plantelor sau uleiurilor volatile ca sa indepartezi unele insecte de casa,sau de gradina. Sa le tii departe,sa nu intre.
Se gasesc tot felul de remedii pe internet acum,a spune ca nu stim,ca nu am auzit in 2015 cum sa tinem niste biete insecte departe de locuinta este deplasat.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote