View Single Post
  #10  
Vechi 19.07.2015, 11:01:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa te vad eu adunand furnici si dandu-le afara din bucatarie :))

Sau sa stai noaptea sa pandesti gandacii de bucatarie si sa-i dai afara, sperand ca n-au sa vina iar.

Animalele au soi de suflet, cel putin unele (suflet animal daca vreti) dar nu e nemuritor.

Orice animal se poate manca (daca e comestibil) si nu e pacat.
Candva erau niste restrictii (animale curate/necurate), acum nu mai sunt.

Cui i se pare nasol sa manance animale, sa nu mai manince animale. Nici asta nu e pacat.
Simplu ca buna ziua.
Furnicile? Nu-i greu deloc,iei o foaie de hartie si un borcan si incepi sa-l umpli :)
Cand ai insecte mai mari,gandaci ,paianjeni ii urmaresti cu borcanul sau cu un pahar transparent ,il asezi peste insecta si in acel moment este prinsa intre o suprafata din casa si borcan/pahar. Vii cu o foaie de hartie pe care o bagi usor intre suprafata si borcan si acum o poti scoate la plimbare.
Daca ai un aspirator mic de masina este perfect pt aspirarea insectelor mai dure( nu merge la fluturi). Fluturii tot cu paharul :)

Am primit recent cadoul asta :
http://www.amazon.com/BugZooka-Bug-C...ords=bug+zooka



https://www.google.com/?gws_rd=ssl#q=bugzooka+youtube

-dar inca nu am avut"obiecte"de exersat prin casa :)

Anul trecut,mai mult ca posibil,un paianjen a depus vreo 100 oua in pod iar cand au ajuns la maturitate tot veneau in casa prin gaurile de ventilatie. In fiecare noapte era un paianjen pe tavan...asa s-au scurs cateva luni pana I-am deportat pe toti...atunci sa fii avut bugzooka!

Intr-o zi am vazut un paianjen mare in garaj; am vrut sa procedez ca si cu ceilalti aducand borcanul dar asta era mult mai sprinten.Chiar in seara aia a venit in vizita proprietarul casei si in treacat I-am spus despre paianjen;nici una nici doua s-a dus la locul respectiv si l-a omorat,eu am facut gura...dar si el a facut gura aratundu-mi paianjenul care avea o clepsydra rosie de burta -era o vaduva neagra,foarte veninos-de genul carora care te fac sa sfarsesti la urgente!!
Oricum,este un paianjen timid,nu ataca decat daca este incoltit,amenintat,altfel se ascunde la orice miscare.


De accord,cine vrea sa manance,s-o faca dar fara afirmatii de genul:" nu putem trai fara carne,altfel am fi mancat numai frunze!"
Totusi daca nu este pacat sa mananci animale,de ce Sfintii si calugarii actuali aleg sa nu manance?
Stiu ei ceva...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote