View Single Post
  #19  
Vechi 09.12.2016, 21:43:43
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Rugaciunea (repetitiva) nu este o 'mantra' pe care o repeti la nesfarsit pentru a 'acoperi' gandurile.

Rugaciunea este o invocare, o chemare a Persoanei si a Sfintilor.

Iar Persoana trimite lumina sa, iar Sfintii vin si alunga duhurile.

Rugaciunea nu este o repetitie inutila ci este un telefon duhovnicesc dat cerului prin care cerem ajutor. Si cerul trimite ajutor.

Sa-ti dea dracul cateva palme, iti sare gandul si de apofatic si de catafatic, sari la rugaciune imediat.

Dupa bine cum spunea un sofer pe microbuz pe care l-am intalnit: o noapte intreaga am luptat cu un diavol de muream de frica, fata in fata, negru, urat, era in camera mea. Si dimineata dupa cateva ore mi-a dat in cap sa strig 'Hristoase ajuta-ma', si a sarit dracul pe geam atunci.
Cand zici Doamne ajuta, cineva de sus te ajuta.
Nu am spus ca este o "repetitie inutila". Mai citeste o data postarea cu atentie. Am precizat ca nu functioneaza intotdeauna. Este o mare diferenta.

Cultivarea cunoasterii apofatice confera un echilibru, o liniste profunda. Fara aceasta, efortul spiritual continua sa fie dramatic, cu oscilatii mari, cu perioade de pace intrerupte de tulburari mai mici sau mai mari. Este normal sa fie asa, atat timp cat avem impresia ca tot ceea ce apare mintii are o existenta concreta.
__________________

Reply With Quote