View Single Post
  #30  
Vechi 23.01.2016, 23:21:15
Dr. Victor Ardeleanu's Avatar
Dr. Victor Ardeleanu Dr. Victor Ardeleanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit Da, prin Părintele Arsenie Papacioc

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Scrieti intr-o postare anterioara:
Nu ne-am fi încumetat la aceasta dacă nu primeam poruncă de la duhovnicii noștri: „pentru a sluji binelui celor mulți, care nu au avut posibilitatea să afle”.
Cum credeti ca va situati in raport cu citatul dintre ghilimele (presupun ca e vorba de un fragment al dialogului dintre Talasie si Sfantul Maxim)? Credeti ca ati slujit bine celor multi, dintre care tocmai v-am aratat cativa in cele 3 postari de pe youtube?

*
Si acum haideti sa scurtam nitel cestiunea.
Domnule Doctor, ca om citit in cele teologicesti cum aratati ca sunteti, nu se poate sa nu fi aflat cum procedeaza placutii lui Dumnezeu atunci cand au de comunicat semenilor un raspuns Dumnezeiesc la vreo treaba incalcita - asa cum e trebusoara asta cu Parintele Arsenie.
Cunoasteti desigur ca oamenii care traiesc in dreptate inaintea Domnului au raspuns de la Dumnezeu la intrebarile lor.

Va intreb, asadar, dumneavoastra aveti deja raspuns de la Domnul in legatura cu sfintenia Parintelui Arsenie pe care o combateti aici?
Raspundeti va rog, simplu: da sau nu.
Daca veti spune da, atunci o sa va iau si eu la cercetat, tot in lumina Sfintilor Parinti asa cum ati propus, si ramane la latitudinea mea sa stabilesc daca mintiti sau nu.
Iar daca veti spune ca nu, atunci... nu vreti, stimate domnule Doctor, sa va vedeti de treburi? Nu de alta, dar are grija Sfanta Biserica sa lamureasca problema asta la timpul potrivit.
Și fiindcă vă plac trimiterile pe You tube, vă dau și eu una:

https://youtu.be/w9AAI9iwvkM

Trimiterile la You tube date de dvs. nu se potrivesc cu acea iubire bazată pe Jertfa Domnului Hristos, de care spuneați că o aveți mai înainte. Nici cu descrierea de frați creștini îmbunătățiți aflați sub aparența psihologilor nedreptățiți și superiori preoțimii. Ele arată că disprețuiți și pe români. Nu este de mirare dacă-i disprețuiți și pe Sfinții Părinți și pe preoți... doar fiindcă nu admiră psihanaliza atât de iubită de dvs. Cu mila lui Dumnezeu am cunoscut un psiholog (absolvent al Facultății de pshihologie, ca și sora mea) care a devenit preot și chiar profesor de Formare Duhovnicească, dând studenților pe care îi pregătea cărți scrise de psihologi ieromonahi și ierarhi. Am citit și eu astfel de cărți, de altfel drăgălașe. Am discutat cu sfinția sa despre aceste probleme și ne-a mărturisit că de multe ori este ispitit să aplice psihologia la scaunul de spovedanie, dar se stăpânește, datorită multelor experiențe care au dat greș.
Știți? Duhovnicia nu este tot una cu psihologia. Par că se ocupă de același lucru, dar sunt diametral opuse. Prima se folosește de cunoașterea sufletească și duhovnicească, a doua de ce trupească. Diferența între ele o puteți găsi tratată tot în studiul de mai sus, fiindcă și Părintele Arsenie Boca s-a străduit să aplice o antropologie ciudată, după propriile păreri și ca dumneavoastră se văieta că nu sunt preoții atât de înțelepți ca sfinția sa să o aplice și ei ca și el, punând în cârca lor și a neaplicării antropologiei sfinției sale, toate eșecurile creștinilor.
Am observat același dispreț la adresa ierarhiei și fiilor duhovnicești la sfinția sa, care se regăsește și la dvs. De aceea (nu știu dacă aceasta ați dorit), dar admirația pe care i-o purtați v-a făcut asemănător cu sfinția sa și în stil, și în privirea de sus a fraților.
Dacă doriți o cercetare după Sfinții Părinți a vieții și învățăturilor Părintelui Arsenie Papacioc (pentru că vreți să faceți o analiză a celui care primește înștiințarea de la Dumnezeu în legătură cu Părintele Arsenie Boca) și a cuvintelor sfinției sale despre Părintele Arsenie Boca, (cât și o punere față în față a celor doi părinți) nu este nevoie să vă osteniți, o găsiți aici:
https://888adevarul8despre8arseniebo...tilor-parinti/
Acolo aveți și un tabel de punere față în față a vieților, valorilor și învățăturilor celor doi în subcapitolul Arsenie vs. Arsenie.
Vă rugăm încă o dată să lăsați stilul acesta zeflemitor, fiindcă nu este constructiv și așteptăm cu drag cu comentarii documentate din Sfinții Părinți, dacă doriți și despre acest subiect, și despre noi, și despre orice, doar să lăsați superficialitatea răspunsurilor ironice, ce se pot da cu ușurință de oricine. Dacă sunteți un psiholog autentic, nu vă înjosiți la astfel de comentari, fiindcă înseamnă că nu doriți de fapt binele sufletesc al celor cu care discutați. A dori binele celui tratat, sau a celui cu care discutați implică un dialog binevoitor din ambele părți. Dacă nu faceți aceasta veți fi surprins de colegii de pe forum ca și cum nu ați cunoaște cu adevărat sufletele oamenilor (tratându-le cu dispreț, nici măcar psihanalitic, ca să nu mai vorbim de modul duhovnicesc care ar trebui să-l abordați dacă sunteți un psiholog creștin îmbunătățit care trimiteți pe pacienți la Sfânta Biserică și la Filocalie). Dacă nu veți face așa va fi mai grav decât ignoranța despre suflet a unor oameni fără carte special selecționați pentru a fi batjocoriți, de care râdeați pe you tube.

Iată și transcrierea trimiterii noastre de pe You tube, de mai sus, cu niște completări de la Sfinții Părinți:
Arhimandriții Arsenie Papacioc, Ioanichie Bălan, Cleopa ilie, – Convorbirea Duhovnicească din chilia Protosinghelului Varsanufie Lipan – 1996

Pr. Arsenie, Pr. Ioanichie si Pr. Cleopa

68411_parintele-arsenie-papacioc 142890_parintele-ilie-cleopa pr. Ioanichie Balan

Convorbirea duhovnicească de mai jos a avut loc cu ocazia vizitei la Sfânta Mănăstire Sihăstria, a Părintelui Arsenie Papacioc, din 1996:


Ea s-a ținut în chilia Părintelui Varsanufie, duhovnicul Părintelui Cleopa Ilie, unde acum este locul de închinare în memoria Părintelui Paisie Olaru.

La ea au participat (mai cunoscuți):

Arhimandriții:

Cleopa Ilie, Ioanichie Bălan, Arsenie Papacioc.

Protosinghel Arsenie Popa (actualul stareț al Sihăstriei).

Monahul Iachint, ucenicul de chilie al Părintelui Cleopa.

Și… mulți alții, din obștea Sfintei Mănăstiri Sihăstria.

Dar să redăm textul ei (inclus între ghilimele):

„Părintele Ioanichie Bălan:

Apropo de părintele Arsenie Boca că declară că este sfânt, că se fac minuni la mormântul lui…maica Zamfirica aceea.
Părintele Arsenie Papacioc:

Asta e nenorocirea…
Părintele Ioanichie Bălan:

Zamfiruca…
Părintele Arsenie Papacioc:

Zamfira…
Părintele Ioanichie Bălan:

Trebuie să fie câte o Evă undeva, dacă nu e o Evă nu merge…
Părintele Arsenie Papacioc:

O chema Julieta…
Părintele Ioanichie Bălan:
__________________
Efeseni 5:9 Pentru că roada luminii e în orice bunătate, dreptate și adevăr.10 Încercând ce este bineplăcut Domnului.11 Și nu fiți părtași la faptele cele fără roadă ale întunericului, ci mai degrabă, osândiți-le pe față.

Last edited by Dr. Victor Ardeleanu; 24.01.2016 at 04:30:02.