View Single Post
  #13  
Vechi 27.08.2020, 10:05:54
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PRazvan Vezi mesajul
Parintele mi-a dat o explicatie mai lunga dar in principiu a spus ca intrucat protestantii si neo protestantii sunt cei care au protestat si au format propriul lor cult acest lucru nu este posibil si ma sfatuieste ca ea sa treaca la biserica ortodoxa si astfel se poate face cununia - a spus si ca daca vom avea copii acestia vor urma de obicei religia mamei.
Mentionez ca logodnica mea are certificat de botez deoarece a fost botezata ortodox.
Parintele te-a sfatuit foarte bine.

Chiar daca are certificat de botez, ea acum l-a invalidat prin faptul ca merge la protestanti. Nu stiu daca o sa accepte cineva doar pe baza unei hartii o cununie.

Vezi ca in fapt voi in biserica la cununie marturisiti credinta voastra si nu poti sa mergi la protestanti si sa marturisesti ca esti protestant... este o problema acolo.

Si da, are dreptate, o sa fie discutii cu botezul copiilor.


Credinta noastra este buna, de ce nu vine la ortodocsi?

De ce nu clarificati acum problema la inceput cand se poate si este mai usor?

De ce nu o rogi frumos sa incepeti casatoria corect si frumos? Tu esti capul familiei sa te asculte ca o sa mergeti bine in viata. Si promite-i ca o sa fie bine in viata.

Insista sa vina la ortodocsi pentru ca este o alegere foarte buna pentru amandoi pentru ca amandoi sa fiti pe o cale buna. Are ceva cu ortodoxia? (Aici as putea sa iti spun cum este murdarita de protestanti ortodoxia in cultul lor... lucru pe care nu cred ca il stii...).

Solicita-i sa vina si sa incepeti corect casatoria.

Last edited by gpalama; 27.08.2020 at 10:08:33.
Reply With Quote