View Single Post
  #2  
Vechi 06.04.2010, 22:14:56
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

§Rom. 9:25 / Osea 2:23 - Precum zice El și la Osea: "Chema-voi poporul Meu pe cel ce nu este poporul Meu, și iubită pe cea care nu era iubită;
Ebraica: – “Voi avea mila”(iubire versus mila).

De aia nu a inteles ben_gal cand i-am zis de acest citat,pentru ca la ei (evrei) nu exista.
Au ciuntit rau de tot Biblia,o gramda de omisiuni.
Desi ,puse fata in fata cele 2 versiuni,doar pe calea ratiunii ,nu ai stii care e cea corecta,pur si simplu pentru ca istoria nu prea abunda de dovezi.
De fapt nu ne referim aici doar la niste traduceri,ci la Cuvantul lui Dumnezeu,in incercarea de a stabili care cuvinte au fost spuse cu adevarat de proroci.Pentru ca evreii nici nu au taiat la intamplare,ci exact acele pasaje esentiale,care contin profetiile prorocilor,care ne intaresc credinta.
Cea mai mare omisiune a evreilor este insusi Cuvantul lui Hristos,pe care ei il considera a fi simple basme. Prin aceasta prisma,prin faptul ca noi am recunoscut in Cuvantul intrupat insusi Adevarul,putem de abia sa fim convinsi ca versiunea Septuaginta care contine profetiile nealterate si in toata frumusetea lor,este de fapt cea adevarata
Reply With Quote