Subiect: * post *
View Single Post
  #27  
Vechi 29.08.2010, 21:37:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Frate Zaharia, bmd vorbeste ca unul ce are diabet si totusi posteste. A fost ironic, nu te supara. Sta in firea lui..
Cat despre plangerea noastra (a celor bolnaviciosi)..am eu o vorba. Stie Stapana pe fiecare. Nu trebuie generalizat. Poate ca azi sunt slaba si spun: m-am saturat! Dar vezi, tu stii doar ziua de azi..nu si ziua de maine. Omul e slab. Dar prin cadere se ridica. Nu trebuie dispretuit omul slab. Nici cel bolnav. Nici macar cel care incearca sa "insele pe Hristos"...oferindu-si dezlegari "binecuvantate". Suntem oameni simpli, nu sfinti. Slabi si plini de patimi..

Imi aduc aminte de mama mea saraca (Dumnezeu sa o ierte) cu cat era mai bolnava cu atat mai mult radea. d\De aceea multi au ramas muti de uimre cand a murit. Era ca un mar frumos pe dinafara iar pe dinauntru putred de boala. Nu e relevant aspectul..si tu stii bine asta. Doar esti medic.
Intotdeauna imi face bine sa te citesc, draga Jenica..
Asa este, Dumnezeu ne stie pe fiecare cat si ce facem si daca nu respectam toarte regulile de post din lene sau slabiciune sau din alte motive (cele binecuvantate). Si fiecare dupa puteri; pe care tot Dumnezeu le stie.

Aici era vorba insa de intrebarea despre postul negru de 29 august.
Eu stiu ca duminica nu se tine post negru. Nici macar in Postul mare, pentru cei care postesc foarte aspru (post negru sau aproape) in timpul saptamanii, sambata si duminica nu ajuneaza.
Zic asta nu ca sa pun accentul pe reguli, ci pentru ca mi se pare ca este important sa intelegem sensul acestei reguli: invierea lui Hristos este intotdeauna prilej de bucurie, si invierea este mai importanta decat prilejurile de post. De aceea aceasta zi ramane de post, dar mai dulce.

PS Nu ar trebui de fapt sa ma amestec eu in discutia asta acum, pentru ca alaptez si nu pot posti...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote