Subiect: * post *
View Single Post
  #28  
Vechi 29.08.2010, 22:55:22
vasile79's Avatar
vasile79 vasile79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Locație: Barlad
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit Binecuvantare

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pt. cel cu diabet , infrinarea , postul, este binecuvintare si nu cazna . aproape ca nu este bola in care sa nu se recomande regimul igienodietetic si care in proportie de 80% este identic cu postul . Sunt cu dumiumul calugari diabetici si care postesc exemplar . Tocmai postul, retinerea si infrinarea de la multe il pune pe picioare pe diabetic . Ai intilnit dumneata frate scris sau povestit ca pe undeva cum ca postul l-ar distruge pe om , l-ar chinui, l-ar baga in tot felul de carente sau ca l-ar demineraliza sau D.zeu mai stie ce ? Postul este recomandat ca si leac , ca mare leac pt. multe lucruri care se numesc patimi si nu numai. Crezi ca daca ai spus diabet ai spus al doilea razboi mondial ? Ma faci sa repet , ce a spus gheronul Cleopa ? Ia pune mina pe toate cartile sale , macar din curiozitate sau din dorinta de a pune la punct unul ca mine daca din dorinta de zidire sufleteasca nu , si citeste cu sirg si precum vei citi asa sa incepui sa faci si tu spre folosul duhovnicesc ? Sau poate nu te intereseaza ,,asata" ci doar ... discutiile !
Este o binecuvantare sa va citesc sfaturile, mai ales ca vin din partea unui medic ce a reusit sa-si contopeasca meseria cu cel de a tamadui si suflete impovarate. Intradevar postul pentru bolnavi este o binecuvantare, o curatire trupeasca, iar daca este insotit si de rugaciune, o tamaduire sufleteasca. Parintele Cleopa a avut mare dreptate in ceea ce priveste pe cel bolnav.
Imi aduc aminte cand am fost operat in februarie ca imi sugeram ca trebuie sa mananc cat mai multa carne si tot felul de desfatari, cu toate ca raul fusese indepartat din organism, pentru a ma reface, insa astea nu sunt decat soaptele diavolului pentru a te feri de post si a-ti gasi scuze in ati desfata putregaiul de trup cu placeri.
Iertati-ma si Doamne ajuta!
Reply With Quote