View Single Post
  #23  
Vechi 27.05.2011, 14:29:02
Andrei_so Andrei_so is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Ma intreb daca un crestin ar trebui sa aiba o masina scumpa,sa spunem de la 20.000 euro in sus. Nu este o sfidare la adresa celor care nu isi permit sa cumpere o paine? Sau cata milostenie ar trebui sa faca un crestin care isi poate permite o masina de lux?
Sigur ca poate sa detina o astfel de masina. Atat timp cat ii este de folos si chiar are nevoie de o astfel de masina, nu vad care ar fi problema.

Daca respectivul are si o familie, investitia aceasta ar trebui sa se faca cu cap astfel incat familia sa nu sufere; adica,de exemplu, sa nu reduca cheltuielile legate de familie (hrana, hainele, educatia copiilor etc) in detrimentul bunei cresteri a copiilor sau in detrimentul intelegerii intre soti. Altfel spus, un crestin poate avea o asemenea masina si atat timp cat nu-si leaga sufletul de ea si atat timp cat nu o achizitioneaza pentru a atrage slava desarta asupra lui sau pentru a o folosi in scopuri rele.

Sfidare fata de cei care nu-si permit o masina scumpa nu cred ca e. Daca ar fi sa o luam asa eu ar trebui sa-mi vand casa si tot ce am si sa traiesc din mila altora, pe strazi. Pot sa-mi arat respectul si grija fata de cei mai putin instariti si altfel. Daca oamenii au o problema cu faptul ca unii sunt bogati cand ei nu au ce manca, atunci, sa recunoastem, ca asta poate duce in multe cazuri la invidie (evident din partea celor care nu au). In acest caz problema nu mai e la cei care isi permit (atat timp cat le este de folos si au nevoie de acel lucru scump si il folosesc in scopuri bune), ci la cei care nu au si il mai si judeca pe acela care are.
__________________
"Scopul este să trăim ortodox, nu numai să vorbim și să scriem ortodox." (Cuviosul Paisie Aghioritul)
Reply With Quote