View Single Post
  #8  
Vechi 07.03.2013, 10:21:53
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Plecand de la un topic al unei colege de forum,vreau sa va pun o intrebare:Credeti ca e normal sa se dea mancare pentru morti?Adica eu sa fiu sincer nu cred.Am vazut un preot la tv ca mortii nu au nevoie de mancare si asa cred si eu.CRED ca mortii au nevoie de RUGACIUNE,POMENIRE SI IERTARE!Nicidecum mancare.De ce e nevoie sa dam mancare,coliva,torturi,covrigi,colaci si alte mancaruri?Mananca sufletul dupa viata de veci?Nu cred.Sufletul nu se hraneste cu mancare sufletul se hraneste cu HRISTOS ,CU RUGACIUNE!Ce parere aveti?Cred ca e mai bine sa pomenim mortii si sa ne rugam pentru ei decat sa dam de pomana pentru ei mancare eventual nu putem sa le luam si bilet la meci?Scuzati-mi gluma,ironia.Doamne ajuta!
coliva, vinul, torturile, colacii si celelalte mancaruri reprezinta jertfa pentru iertarea pacatelor, asa cum in antichitate (VT) se aduceau oi, vite LA Templu care erau arse de catre preoti pe un jertfelnic pentru iertarea pacatelor. Vrei ca preotii ortodocsi sa procedeze la fel ca in VT?
Reply With Quote